Upamiętnienie sędziego Scalii przeszkadza czarnoskórym aktywistom

Śmierć konserwatywnego sędziego amerykańskiego Sądu Najwyższego, Antonina Scalii wywołuje liczne komentarze dotyczące jego dziedzictwa. Uniwersytet Georgetown, którego absolwentem był prawnik, zdecydował się na uroczyste upamiętnienie sędziego. Decyzja ta wywołała ożywioną i emocjonalną dyskusję wśród społeczności tamtej uczelni. Włączyła się w nią organizacja czarnoskórych studentów.

Decyzja o upamiętnieniu Antonina Scalii przez Uniwersytet Georgetown nie spodobała się dwóm profesorom. Jeden z nich określił w e-mailu sędziego mianem „obrońcy przywilejów, opresji i bigoterii”. Pracownicy sprowokowali w ten sposób odpowiedź dwóch innych wykładowców – również mailową. Napisali oni, że śmierć sędziego stanowiła dla nich osobisty cios. Przy okazji zwrócili uwagę na problem, jaki stanowi „brak intelektualnej różnorodności wśród akademików” oraz „głęboka nietolerancja dla poglądów odbiegających od liberalnej ortodoksji”.

Wówczas do dyskusji włączyła się murzyńska organizacja Black Law Students Association at Georgetown. Swoje stanowisko wyraziła w liście otwartym do wykładowców i studentów prawa. Po złożeniu kondolencji jego autorzy zaczęli ubolewać nad rzekomo powszechnym zjawiskiem… rasizmu na uniwersytecie.

„Wielu czarnoskórych studentów również jest dotkniętych przez traumę, zranionych, wstrząśniętych i wściekłych za każdym razem, gdy mikro-agresja (…) profesora lub studenta jest lekceważona dopóki nie stanie się bardziej systematyczna. Wielu czarnych studentów jest również dotkniętych przez traumę, zranionych, wstrząśniętych i wściekłych, gdy stale opóźnia się prawdziwy postęp zinstytucjonalizowanego antyrasizmu oraz administracyjnej równości i dostępności”.

Organizacja negatywnie oceniła wypowiedź Antonina Scalii sprzed pół roku. Sędzia skrytykował wówczas politykę masowego przyjmowania czarnoskórych na najlepsze uniwersytety, gdyż – jak zauważał – tempo nauki jest dla części z nich zbyt szybkie. Zdaniem Scalii szkoły te powinny być dostępne, ale dla kompetentnych studentów.

Murzyńscy aktywiści wzywają do tego, by decyzję dotyczącą żałoby pozostawić indywidualnemu osądowi. Twierdzą, że zamiast pogrążać się w żałobie należy uhonorować „postaci historyczne wszystkich ras, narodowości i ideologii politycznych walczących w prawdziwej solidarności, byśmy mogli studiować prawo w niepoddanych segregacji rasowej i zróżnicowanych klasach”. Zapowiadają intensywną naukę, by w przyszłości dojść do wysokich stanowisk i „użyć prawa do walki o postęp”.

Antonin Scalia zmarł 13 lutego 2016 r. Po jego śmierci pojawiały się spekulacje na temat ewentualnego zabójstwa. Sędzia bronił tradycyjnej interpretacji Konstytucji; sprzeciwiał się także aborcji i związkom homoseksualnym. Jego śmierć grozi zmianą układu sił w amerykańskim Sądzie Najwyższym na korzyść liberałów.

Źródło: washingtonpost.com

mjend

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2016-02-24)

Wybrane wpisy Internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:

goliath
Największymi rasistami są murzyni i to jest fakt. Wszędzie widzą przejawy rasizmu i to jest ich wrodzona choroba z której nie wyleczą się nigdy. Zawsze to powtarzałem i będę powtarzał: społeczeństwo jednolite rasowo zawsze będzie społeczeństwem stabilniejszym i bezpieczniejszym niż wielorasowy koktajl. Mam nadzieję że moderator nie ugnie się pod presją politycznej poprawności i zamieści mój wpis…

 


 

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content