Pięciu pisarzy nie przyjmie medali od Glińskiego

Aktualizacja: 2016-02-18 10:24 am

Pięciu pisarzy odmówiło przyjęcia odznaczenia “Gloria Artis” od ministra kultury.

Medalu nie przyjmą: Iwona Smolka, Kazimierz Orłoś, Piotr Matywiecki, Tomasz Łubieński, Grzegorz Kasdepke. Tym samym liczba mających otrzymać odznaczenie skurczyła się z 13 do 8.

Pisarze motywują swoją decyzję sprzeciwem wobec działań obecnego rządu.

Kazimierz Orłoś stwierdził, że PiS „łamie demokrację”.

Nie chcę odznaczenia od przedstawicieli władzy łamiącej zasady demokracji w Polsce – oznajmił Orłoś.

Piotrowi Matywieckiemu nie podobają się związki między PiS a Radiem Maryja.

Ubódł mnie list ministra Glińskiego do ojca Rydzyka, w którym wychwalał działalność Radia Maryja (…) Napisałem mu więc, że moim zdaniem jest to rozgłośnia krzewiąca antykulturę i nietolerancję, z czym trudno mi się pogodzić, oraz że jako wicepremier akceptuje on działania obecnego rządu, a te uważam za sprzeczne z kanonami demokracji. Gdybym z jego rąk przyjął odznaczenie, byłaby to obłuda – stwierdził Matywiecki.

Grzegorz Kasdepke napisał natomiast o “upolitycznianiu kultury”.

Protestując przeciwko wyraźnym próbom upolityczniania kultury, a jednocześnie nie zgadzając się z zaproponowanym przez Pana stylem uprawiania polityki kulturalnej, rezygnuję z przyjęcia brązowego odznaczenia Gloria Artis – oznajmił Kasdepke.

natemat.pl/KRESY.PL

Za: Kresy.pl (18 lutego 2016)

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=85892 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]