Czechy: Medialna nagonka po ataku na Cyganów

Aktualizacja: 2009-04-21 12:29 pm

Czeskie media robią co mogą,  by odwrocić kartę na rzecz Cyganów w istniejącym sporze czesko-romskim.Na chwilę obecną żyją incydentem, w którym ranna została cygańska rodzina. Ich dom w Vitkowie miał zostać obrzucony koktajlami mołotowa, policja “nie wyklucza motywów rasistowskich”. Mimo ze policja dysponuje jak na razie przypuszczeniami, rząd już zapowiedział skuteczniejszą “walkę z ekstremizmem”, który objawia się np zdecydowanymi reakcjami nacjonalistów i mieszkańców miast wobec cygańskiego terroru. Odchodzący szef rządu, Mirek Topolanek powiedział,  że “istnieje dość spory problem rasizmu o którym się nie mówi” i zapowiedział “konkretne działania” które podejmie jego rząd zanim na początku maja zmieni go gabinet tymczasowy Jana Fishera. Problemem o którym mówienie jest politycznie niepoprawne, to strach czeskich mieszkanców miast terroryzowanych, zaczepianych i napadanych przez cygańskich kryminalistów.Działaniami “przeciwko ekstremistom” politycy często ratują swój nadszarpnięty wizerunek, poszkodowanymi w takich sporach na ogół są rodowici mieszkańcy europejskich krajów.

Podczas gdy Cyganie są zmora wielu czeskich miejscowości, w wyjaśnienie incydentu z Vitkowa angażuje się Unia Europejska, której komisarz ds zatrudnienia i praw socjalnych Vladimir Szpidla zaapelował do czeskich władz o “zbadanie ataku”.W wypadku ataków Cyganow na Czechow instytucje nie reagują tak energicznie, zaś media starają się przedstawić takie sytuacje, jeśli w ogóle o nich wspomną, jako sprowokowaną odpowiedz na rasistowskie zaczepki. Unijny komisarz zaniepokojony jest “rosnacą liczba przemocy wobec Romów w Europie i wpływie, jaki w wielu krajach zyskuje populistyczna retoryka antyromska”. Stosowana przez wszystkie instytucje UE retoryka antyeuropejska, antynarodowa określa mianem rasistów wszystkich przeciwstawiających się problemowi cygańskiej przestępczości w Europie. Europejczycy w swoich krajach coraz częściej staja się obywatelami drugiej kategorii, pozbawionymi jakiejkolwiek ochrony własnych krajów przed kolorowymi mniejszościami trudniącymi się nierzadko przestepczością. Stad tez coraz częstsze wystapienia miejscowej ludności w obronie własnej, swoich rodzin i dobytku.

za: eseswu.blogspot.com

Za: nacjonalista.pl

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=8587 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]