Wiceszef MON: presja ukraińskiego IPN jest niezrozumiała

Aktualizacja: 2016-02-17 12:20 pm

„Presja Ukraińskiego IPN na środowiska polskie ws. upamiętnienia Cichociemnych jest niezrozumiała” – uważa wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Bartosz Kownacki.

Wiceminister Kownacki skomentował sprawę odwołania uroczystości upamiętniających dwóch polskich Cichociemnych pochodzących z Wołynia, ze względu na presje ze szrony ukraińskiego IPN. Według jej szefa, znanego negacjonisty wołyńskiego Wołodymyra Wiatrowycza, mogli oni być zaangażowani w polskie akcje odwetowe wobec ludności ukraińskiej. Nie podał jednak żadnych faktów historycznych.

Wiceminister Bartosz Kownacki stwierdził, że na Ukrainie są środowiska, którym nie zależy na dobrych relacjach.

„Zawsze stoimy na straży prawdy historycznej. Rzeczywiście tych dwóch bohaterów, a szczególnie jeden z nich, organizował samoobronę w działaniach przeciwko ukraińskiej powstańczej armii i nikt nie może kwestionować faktu działań, które Ukraińcy podejmowali przeciwko ludności polskiej. To nie powinno być powodem do wstrzymywania jakichkolwiek uroczystości” – wiceminister.

Tablica upamiętniająca obu żołnierzy została poświęcona w kościele, gdzie pozostanie do czasu uregulowania konfliktu. Polacy z obwodu chmielnickiego mają nadzieję, że nastąpi to do września, kiedy przypada rocznica zrzucenia do Polski ich dwóch urodzonych na Wołyniu rodaków.

RIRM / Kresy.pl

Za: Kresy.pl (17 lutego 2016)

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=85865 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]