Działania rządu nie naruszają zasad demokratycznych – premier Szydło odpowiada senatorom USA

Aktualizacja: 2016-02-15 9:14 am

Trzech amerykańskich senatorów napisało list do premier Beaty Szydło. Politycy wyrazili obawy co do stanu polskiej demokracji. Szybko doczekali się odpowiedzi. Szefowa Rady Ministrów RP uspokoiła deputowanych zza oceanu. Co więcej, ton listu polityk Prawa i Sprawiedliwości wcale nie był uległy. Szydło odpisała grzecznie, ale stanowczo. Z listu premier płynie przekaz: Nie mieszajcie się do naszych spraw!

Senatorzy, który zwrócili się do szefowej rządu, określili się mianem reprezentantów przyjaciół Polski i Polonii amerykańskiej. „Piszemy do Pani, by wyrazić nasze zaniepokojenie ostatnimi działaniami podjętymi przez polski rząd, które zagrażają niezależności mediów publicznych a także Trybunału Konstytucyjnego” – napisali Benjamin L. Cardin, Richard J. Durbin oraz John McCain.

„Wzywamy Pani rząd do respektowania podstawowych zasad Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie oraz Unii Europejskiej, w tym szacunku dla demokracji, praw człowieka i rządów prawa, które uczyniły Polskę silnym członkiem demokratycznej wspólnoty i mocnym sojusznikiem USA w samym sercu Europy Środkowej” – zaapelowali deputowani.

Zdaniem premier Szydło Amerykanie nie powinni się obawiać o nasz kraj, gdyż nie dzieje się w nim nic niepokojącego. Szefowa rady ministrów podziękowała za troskę, ale mieszanie się do polskich spraw uznała za niestosowne.

„(…) zainteresowanie i dobra wola amerykańskich polityków nie może przekształcić się w pouczanie i narzucanie działań dotyczących wewnętrznych spraw mojej Ojczyzny” – odpisała Amerykanom Szydło. „Chcemy, by szanowano nasze suwerenne decyzje” – dodała.

„Sytuacja w której zagraniczni politycy próbowaliby pouczać Amerykanów o ich Konstytucji, czy narzucać im swoją wizję rozwiązania wewnętrznego, amerykańskiego sporu politycznego, byłaby dla mnie czymś niezrozumiałym i nieodpowiednim” – wytłumaczyła senatorom sytuację poprzez analogię polityk PiS.

Beata Szydło zapewniła także, że jej rząd nie narusza zasad demokratycznego państwa prawa realizując wyrażoną w wyborach wolę Polaków.

Źródło: niezalezna.pl

MWł

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2016-02-15)

 


 

Amerykański jastrząb atakuje Polskę

Senator republikanów John McCain wraz z dwoma senatorami Demokratów napisał list otwarty do premier Beaty Szydło, w którym wyrażają zatroskanie o stan demokracji w Polsce.

W swoim liście McCain oraz Dick Durbin i Ben Cardin piszą, że działania polskeigo rządu “zagrażają niezależności mediów i Trybunału Konstytucyjnego”. Amerykańscy politycy uznają się przy tym za przyjaciół Polski, którzy martwią się o  “wizerunek Polski jako wzorca przemian demokratycznych”. Apelują do premier Szydło – “Wzywamy Pani rząd, żeby potwierdził wierność zasadom OBWE i UE, w tym zobowiązał się szanować demokrację, prawa człowieka i rządy prawa”.

McCain wielokrotnie wzywał władze USA do interwencji wojskowych przeciw państwom, które według niego nie odpowiadają standardom demokracji. “Wsławił się” także atakami na premiera Węgier Viktora Orbana, którego określił jako “faszystowskiego dyktatora”.

rp.pl/kresy.pl

Za: Kresy.pl (14 lutego 2016)

 


 

Waszczykowski: list senatorów USA wynika z braku wiedzy

Szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski stwierdził, że list trzech amerykańskich senatorów wynika z braku wiedzy, a także “inspiracji ludzi, którzy źle życzą Polsce”.

[…] Cały tekst dostępny w materiale źródłowym

PAP/KRESY.PL

Za: Kresy.pl (15 lutego 2016)

 


 

Senatorzy PiS piszą list do amerykańskiego Senatu

Trzech senatorów Prawa i Sprawiedliwości skierowało dziś list do przedstawicieli Senatu USA. Antoni Szymański, Rafał Ślusarz i Andrzej Kamiński ustosunkowali się w nim do listu amerykańskich polityków do premier Beaty Szydło, w którym wyrazili oni obawy o los demokracji w Polsce.

W swoim piśmie polscy senatorowie zwrócili uwagę, że przemiany w Polsce są poparte silnym mandatem polskich wyborców, wśród nich Polonii amerykańskiej i mają na celu uzdrowienie sytuacji w kraju.

Senatorowie zapewnili przy tym, że obecne zmiany dokonywane są w sposób zdeterminowany, ale z wielkim poszanowaniem demokracji oraz prawa.

Podkreślili dorobek ośmiu lat rządów koalicji PO-PSL, które według senatorów upłynęły m.in. pod znakiem podwojenia długu publicznego, afer korupcyjnych i masowej emigracji zarobkowej młodych ludzi.

Senator Andrzej Kamiński podkreśla, że celem było wzmocnienie stanowiska szefowej rządu Beaty Szydło.

– Chodziło nam głównie o to, żeby ta odpowiedź była skierowana od senatorów do senatorów. Nie ukrywam, że wybraliśmy również taką metodę, iż trzech senatorów wystąpi z takim pismem. Wydaje nam się, że senatorom z USA należałoby bliżej naświetlić sytuację, która jest w Polsce i absolutnie nie ma tutaj mowy o tym, żeby demokracja w Polsce była ograniczana. Dlatego, szanując zdanie czy opinię, którą senatorowie Stanów Zjednoczonych przesłali w piśmie, chcemy im odpowiedzieć i gdyby była taka potrzeba to nawet się z nimi spotkać i tę sytuację przedstawić- powiedział senator Andrzej Kamiński.

Na koniec listu senatorowie przytoczyli fragment listownej odpowiedzi premier Beaty Szydło mówiący: Chcemy, aby szanowano nasze suwerenne decyzje. Ponowili również zaproszenie do Polski, które szefowa rządu wystosowała do amerykańskich polityków.

RIRM/KRESY.PL

Za: Kresy.pl (19 lutego 2016)

 


 

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=85800 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]