Polaków we Lwowie nigdy nie było! – Ukraiński wykładowca kłamie i obniża studentowi ocenę

Aktualizacja: 2016-02-14 2:53 pm

Natrafiłem w internecie na materiał wideo, na którym widać odpowiedź ustną studenta. Egzamin miał miejsce gdzieś na Ukrainie, z filmu nie wynika gdzie. Zdający jest innej narodowości, nie wiem jakiej, może to Polak. Mówi o wydarzeniach mających miejsce w Galicji Wschodniej pod koniec I Wojny Światowej. Gdy stwierdza, zgodnie z faktami, że Polacy bronili swojego miasta, wykładowca oburza się. Na koniec obniża ocenę studentowi.

Nauczyciel akademicki wyczuł u studenta sympatię do Polaków. Ewidentnie nie spodobało mu się to, że młody człowiek stwierdził, że Polacy mężnie bronili Lwowa.

Student miał pecha, gdyż stwierdził, że „Polacy bronili swojego miasta”. Na takie słowa Ukrainiec nie pozostał obojętny i oburzył się. Agresywnie wypytywał egzaminowanego chłopaka czy zna historię Lwowa. Przypominał mu, że to ruski książę (a w zasadzie król) założył miasto.

Pan wykrzywia historię! – oskarżał studenta ukraiński wykładowca. Dalej referował skrajnie nacjonalistyczną wizję historii pełną uproszczeń i braku refleksji nad skomplikowanymi dziejami Kresów. Mówił: „To odwieczne ukraińskie miasto” a Polacy byli kolonizatorami.

W swojej wypowiedzi profesor (chociaż nie wiem czy egzaminujący ma taki tytuł, dla ukraińskiej nauki lepiej, żeby jednak nie miał) czynił liczne błędy, szczególnie jeśli chodzi o daty, chronologię ale także… cóż, logikę. Logikę ukraiński wykładowca skrzywdził okrutnie. Jego zdaniem fakt, że w 1918 roku Polacy stanowili 55 proc. ludności Lwowa (a Ukraińcy 18) nie pozwala stwierdzić, że to było polskie miast. Naukowcowi łatwiej przez usta przeszło stwierdzenie, że Lwów był miastem… austriackim.

Młodego chłopaka oskarżył natomiast o sprzyjanie polskim nacjonalistom i… polskiej władzy. Jakże bym chciał, żeby polska władza chociaż raz w roku przypominała o polskości Lwowa i Kresów. Niestety tak nie jest – wykładowca ukraiński znów się myli.

Dalej wylewa swoje żale na upamiętnianie obecności Polaków we Lwowie, w tym na Łyczakowie. No tak, może być to skandaliczne dla kogoś, kto twierdzi, że we Lwowie „nigdy Polaków nie było”. Naukowiec stwierdził nawet, że Polacy „zawojowali ukraińskie ziemie” za… Jana Kazimierza. Znów błąd chronologiczny.

Miejmy nadzieję, że tylko jeden wykładowca na ukraińskiej uczelni ma takie luki w wykształceniu. Obawiam się jednak, że banderyzm zaślepił większą grupę naukowców. Zobaczcie z resztą państwo sami:

 

Nadesłał Stanisław z Wrocławia

Komentarz czytelnika, przysłany na skrzynkę kontakt@poloniachristiana.pl

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=85792 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]