Aktualizacja strony została wstrzymana

Zmarł sędzia Sądu Najwyższego USA Antonin Scalia. Sprzeciwiał się aborcji, popierał dostęp do broni

W sobotę 13 lutego w prywatnej rezydencji w ośrodku turystycznym w południowo-zachodnim Teksasie odnaleziono martwego 79-letniego Antonina Scalię. Wedle władz stanowych wieloletni sędzia Sądu Najwyższego USA zmarł z przyczyn naturalnych. Swoją nominację na urząd otrzymał jeszcze od Ronalda Reagana. Zgodnie z amerykańskim prawem sędziowie SN sprawują funkcję dożywotnio.

Antonin Scalia jako katolik był zdecydowanym wrogiem aborcji oraz zwolennikiem dostępu do broni. Jako sędzia Sądu Najwyższego USA opowiadał się za dosłownym interpretowaniem konstytucji. Popierał ograniczanie prawa służb do przeszukiwań obywateli oraz większą ochronę prawną dla oskarżonych. Uważał, że nie można uznawać kary śmierci za sprzeczną z konstytucją Stanów Zjednoczonych. Scalia był znany ze swoich wystąpień na sesjach SN, podczas których przemawiał z pasją i przekonaniem.

Sędzia pełnił swoją funkcję od 1986 roku, gdy mianował go republikański prezydent Ronald Reagan. Sędziowie Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych sprawują swój urząd dożywotnio.

Śmierć Scalii już wywołała kontrowersje natury politycznej. Dotąd w niezwykle ważnym organie władzy USA, Sądzie Najwyższym, przeważały osoby uznawane za konserwatystów. Ta sytuacja może ulec zmianie, jeśli nowego sędziego mianuje kończący swoją kadencję prezydent Baracka Obama, wywodzący się z partii Demokratycznej.

Republikanie mający większość w amerykańskim Kongresie uważają, że to nowy prezydent USA powinien mianować następcę Antonina Scalii. Z kolei Demokraci są zdania, że powinno to nastąpić natychmiastowo. Nie wiadomo dokładnie jaką decyzję podejmie prezydent Obama. Z jego wstępnych deklaracji wynika, że może wkrótce nominować nowego sędziego. Nie wiadomo jednak na kogo postawi. Wybór musi zatwierdzić Kongres, w którym dominują przeciwnicy Obamy. Niewykluczone, że Stany Zjednoczone mogą być świadkiem podobnego impasu jaki ma miejsce w Polsce wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Po pojawieniu się informacji o śmierci Scalii prezydent Obama przesłał rodzinie zmarłego kondolencje.

Źródło: tvp.info / tvn24.pl

MWł

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2016-02-14)

 


 

Śmierć Antonina Scalii to koniec amerykańskiej Konstytucji ?

Jak twierdzi Ben Shapiro, „śmierć sędziego Sądu Najwyższego Antonina Scalii oznacza nie tylko tragedię dla filozofii konstytucyjnej, ale i śmierć amerykańskiego konstytucjonalizmu jako całości”. Jego zdaniem opuszczone po Scalii stanowisko sędziowskie przejmie sędzia o lewicowych poglądach. W efekcie wolność sumienia ludzi wierzących zostanie ograniczona, a władze wprowadzą zakaz posiadania broni.

Antonin Scalla w teorii i sądowej praktyce kierował się doktryną oryginalizmu. Zgodnie z nią w interpretacji Konstytucji należy kierować się jej pierwotnym, oryginalnym znaczeniem – przypomina publicysta breitbart.com. W „nowoczesnej” Ameryce ta oczywista zdawałoby się zasada stała się niepopularna i została zastąpiona przez wprowadzanie lewicowych reform zgodnych z aktualnymi poglądami politycznymi amerykańskich sędziów.

Śmierci Antonina Scalii przynosi niebezpieczeństwo opanowania Sądu Najwyższego przez progresistów. Do tej pory siły były mniej więcej zrównoważone – z lewicą sympatyzowało 4 na 9 sędziów. Piąty, słynący z niezdecydowania i zmienności Anthony Kennedy, odgrywał rolę języczka u wagi. Obecnie jednak prawo do powołania nowego sędziego posiadać będzie Barack Obama, który zapewne powoła prawnika o postępowych poglądach.

Jeśli Senat zatwierdzi ten wybór, to tradycyjna interpretacja Konstytucji stanie na całkowicie przegranej pozycji. Grozi to wprowadzeniem złego prawa – m.in. zakazu posiadania broni czy ograniczeń wolności sumienia ludzi wierzących. „To przykre, że jedynym, co powstrzymywało założycielski dokument Stanów Zjednoczonych od śmierci, był wspaniały 79-letni prawnik”, konkluduje Ben Shapiro.

Obama może mieć trudności

Jak ocenia Heather Digby Parton, aktualna sytuacja polityczna niekoniecznie pozwoli Barackowi Obamie na przeforsowanie „wymarzonego” kandydata. Od 2015 r. Republikanie mają w Senacie 54 kongresmenów, a Demokraci – 44 oraz dwóch związanych z nimi senatorów niezależnych. Przewodniczący republikańskiej większości w Senacie (majority leader) Mitch McConnell zapowiedział już, że „naród amerykański powinien mieć swój głos w wyborze następnego sędziego Sądu Najwyższego”. Oznacza to, że Republikanie starać się będą odwlekać nominację do czasu wybrania nowego prezydenta w zaplanowanych na listopad wyborach.

Zdaniem publicystki takie stanowisko Republikanów to wyraz ich pogardy dla amerykańskich tradycji politycznych. Zgodnie z nimi rola Senatu w powoływaniu nowego sędziego Sądu Najwyższego jest bowiem jedynie pomocnicza i doradcza.

Scalia – pobożny katolik, obrońca praw religii

Komentarze po śmierci sędziego Scalii dotyczą nie tylko kwestii czysto prawnych i politycznych, lecz także religijnych. Sam Barack Obama określił go jako pobożnego katolika. Jak pisz Michael O’Loughlin, Scalia był obrońcą roli religii w przestrzeni publicznej, chociaż podkreślał, że wiara nie ma wpływu na jego decyzje sądowe. Nominowany w 1986 r. przez Ronalda Reagana w swoim gabinecie trzymał portret św. Tomasza More’a. Sprzeciwiał się aborcji i związkom homoseksualnym, popierał utrzymanie kary śmierci.

Antonin Scalia uczestniczył regularnie we Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Wraz ze swoją żoną Maureen miał dziewięcioro dzieci. Jeden z synów został katolickim księdzem, aktywnym w ruchu tradycjonalistycznym.

Źródła: breitbart.com / salon.com / cruxnow.com

mjend

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2016-02-16)

 


 

Czy sędzia Antonin Scalia umarł z przyczyn naturalnych? Wątpliwości coraz więcej

Nie wszyscy podzielają oficjalną wersję, zgodnie z którą sędzia amerykańskiego Sądu Najwyższego, Antonin Scalia, zmarł z przyczyn naturalnych. Lekkomyślność sędziny orzekającej o zgonie przez telefon krytykują osoby zajmujące się kryminalistyką. Ray Starmann, były członek FBI, a obecnie dziennikarz sugeruje morderstwo. Po zabalsamowaniu ciała zmarłego w weekend prawnika pełne poznanie prawdy będzie jednak trudne, o ile nie niemożliwe. Nieżywego sędziego znaleziono w łóżku z poduszką na twarzy.

Scalia spędził ostatnie chwile życia jako gość na luksusowym ranczu Cibolo Creek w Zachodnim Teksasie. Według osób spędzających z nim piątkowy wieczór przed śmiercią zachowywał się w ożywiony sposób i był w dobrym nastroju. Jednak, jak informuje właściciel rancza John Poindexter, około godziny 21 Scalia stwierdził, że musi odpocząć. Biznesmen zaniepokojony brakiem obecności sędziego próbował go obudzić o 8:30 w sobotni ranek, jednak Scalia nie otworzył mu drzwi.

Po trzech godzinach biznesmen wraz z przyjacielem sędziego dostali się do pokoju, gdzie spał Scalia. Znaleźli go w łóżku z poduszką na głowie. Zdaniem właściciela rancza, Antonin Scalia leżał spokojnie. Poindexter po telefonicznej konsultacji z lekarzem stwierdził, że sędzia nie żyje. Zdaniem Ray’a Starmann’a znaleziona na głowie Scalii poduszka dowodzi, że sędzia nie umarł śmiercią naturalną. Według niego było to ostrzeżenie od zabójcy.

Formalnie zgon stwierdziła sędzia pokoju Cinderela Guevara. Stwierdziła, że nastąpił on z przyczyn naturalnych, pomimo, że nie widziała ciała. W Teksasie telefoniczne orzekanie zgonu jest legalne. Początkowo Guevara mówiła o ataku serca. Następnie jednak stwierdziła, że nie chodziło jej o atak jako o przyczynę śmierci, a jedynie o ustanie akcji serca. Ta niejasność odnośnie przyczyn śmierci również przyczynia się do spekulacji.

Guevara nie tylko telefonicznie orzekła o zgonie, ale nie nakazała nawet przeprowadzenia autopsji, by orzec o jego przyczynie. Tę decyzję skrytykowała Juanita Bishop, również pełniąca funkcję sędziego pokoju w Teksasie. Lekkomyślność Cindereli Guevary skrytykował także na Facebooku William O. Ritchie, były dyrektor śledztw kryminalnych w policji w Waszyngtonie.

Jak zauważa Ray Starmann na usdefensewatch.co, brak autopsji i zabalsamowanie uniemożliwi skuteczne badania toksykologiczne. To rodzi wątpliwości odnośnie naturalności śmierci sędziego. Z drugiej jednak strony według domu pogrzebowego, do którego trafiło ciało sędziego, autopsji nie życzyła sobie rodzina zmarłego.

Scalia podczas pobytu na ranczu nie podlegał ochronie normalnie przysługującej sędziom Sądu Najwyższego. Według oświadczenia odpowiedzialnej za tę ochronę United States Marshals, Scalia sam z niej zrezygnował na okres pobytu na ranczu. Gdy pracownicy tej agencji federalnej dotarli na miejsce zgonu, stwierdzili, że śmierć nastąpiła z przyczyn naturalnych.

Choć wątpliwości obalających oficjalną wersję o naturalnej śmierci jest wiele, brakuje niezbitych dowodów, a ich uzyskanie będzie trudne o ile nie niemożliwe. Śmierć Antonina Scalii może zmienić układ sił na korzyść liberałów. 79-letni prawnik popierał tradycyjną wykładnię Konstytucji, opartą na intencji jej twórców. Był katolikiem sprzeciwiającym się m.in. aborcji i związkom homoseksualnym, a także akcji afirmatywnej. Na ścianie swojego gabinetu umieścił portret katolickiego męczennika św. Tomasza More’a.

Źródła: usdefensewatch.com / nytimes.com / vox.com / trailblazersblog.dallasnews.com / washingtonpost.com

mjend

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2016-02-17)

 


 

Obama nie weźmie udziału w pogrzebie sędziego Scalii. To zemsta na konserwatywnym prawniku?

Rzecznik Białego Domu Josh Earnest poinformował, że prezydent Barack Obama nie weźmie udziału w pogrzebie wieloletniego sędziego Sądu Najwyższego – Antonin Scalia, który sprzeciwiał mu się na każdym kroku. „Nie można oprzeć się pokusie – komentował Rick Moran z PJ Media –  by stwierdzić, że prezydent chce po raz ostatni odgryźć się nielubianemu przez siebie sędziemu.”

Amerykańskie media konserwatywne domagały się wyjaśnienia od rzecznika Obamy, dlaczego prezydent nie planuje brać udziału w uroczystym pogrzebie sędziego Scalii. Pytali wprost, czy Obama zamierza grać w sobotę w golfa?

Earnset wyjaśnił, że prezydent ma inne plany, a hołd złoży zmarłemu w piątek w Wielkiej Sali w budynku Sądu Najwyższego, gdzie wystawiono ciało zmarłego. W pogrzebie, który ma się odbyć w Bazylice Niepokalanego Poczęcia w Waszyngtonie, będzie uczestniczyć wiceprezydent Joe Biden.

Zwyczajowo w pogrzebach sędziów SN biorą udział prezydenci, albo przynajmniej wiceprezydenci. George W. Bush uczestniczył w pogrzebie sędziego Williama Rehnquista.

Bill Clinton był obecny na pogrzebach Warrena E. Burgera i Williama Brennana, ale nie uczestniczył w pochówku sędziów: Harry’egp Blackmuna i Lewisa F. Powella Jr. Były wiceprezydent Al Gore uczestniczył w pogrzebie Thurgood Marshalla.

Prezydent – na co zwracają niemal wszyscy komentatorzy – miał wiele powodów, by nie lubić sędziego Scalii. Nigdy w całej historii SN nie istniały tak wielkie animozje pomiędzy przedstawicielem SN a prezydentem. Scalia torpedował ustawę Obamacare, a niedawno odrzucił wraz z innymi sędziami prezydencki plan dotyczący ograniczenia negatywnych zmian klimatycznych.

Republikanie domagają się, by prezydent zrezygnował z mianowania następcy Scalii w roku wyborczym, Biały Dom uważa, że konstytucja daje prezydentowi prawo wyboru „dobrze wykwalifikowanego kandydata” do Sądu Najwyższego i prezydent nie zamierza z tego uprawnienia zrezygnować.

Źródło: nbc.com., pjmedia.com., AS.

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2016-02-19)

 


 

Skip to content