Sędzia, który skazał Kamińskiego, oferował Tomaszowi Lisowi pomoc w zwalczaniu rządu PiS?

Aktualizacja: 2016-02-12 9:56 am

Sędzia Wojciech Łączewski, który skazał Mariusza Kamińskiego, zaoferował Tomaszowi Lisowi pomoc w zwalczaniu obecnego rządu – pisze „Gazeta Warszawska”. Łączewski zaprzecza i składa zawiadomienie do prokuratury.

Dziennik dotarł do zapisu rozmowy, która miała odbyć się na Twitterze między ukrywającym się pod innym nazwiskiem Łączewskim i osobą, która z kolei podszywała się pod naczelnego „Newsweeka”.

Sprawę pod koniec stycznia opisał portal kulisy24.pl, nie podając danych osób tłumacząc, że „podszywanie się pod czyjąś tożsamość jest przestępstwem”. Podano jednak, że ktoś na Twitterze założył fałszywe konto Tomasza Lisa i umiejętnie je uwiarygodniał. Jedną z osób, która dała się nabrać, miał być sędzia Wojciech Łączewski, który również był aktywny na Twitterze pod zmienionym nazwiskiem.

Z kolei „Gazeta Warszawska” opublikowała cały zapis rozmowy domniemanego Wojciech Łączewskiego z fałszywym Tomaszem Lisem. Według niego, osoba występująca jako Marek Matusiak zwróciła „Lisowi” uwagę, że jego „walenie w to towarzystwo przynosi efekt odwrotny od zamierzonego” i zasugerowała mu „zmianę strategii”. Osoba ta podpisała się jako „pewien znany sędzia, chociaż z innego profilu”.

W odpowiedzi fałszywy Tomasz Lis odpisał, że często otrzymuje tego rodzaju wiadomości i traktuje je z dystansem. Zapytał, czy ma do czynienia z prof. Markiem Safjanem. Wówczas „Marek Matusiak” podpisał się jako Wojciech Łączewski i zaproponował „Lisowi” spotkanie. Ten jednak nadal był sceptyczny. W odpowiedzi domniemany sędzia zapewniał go, że mimo że sam jest podsłuchiwany potrafiłby je zorganizować. Tłumaczył, że tylko podczas bezpośredniego spotkania mógłby wyjaśnić jak krytykować nową władzę. Zaznaczył, że chodzi nie tylko o sprawę Trybunału Konstytucyjnego, ale również o nowelizację ustawy o Policji i nowelizację ustawy o prokuraturze. „To będzie masakra – może mi pan wierzyć – chłopcy w krótkich spodenkach chcą sobie wziąć kałasznikowy i bawić się nimi po pijanemu” – pisał domniemany sędzia.

„Gazeta Warszawska” twierdzi, że osoba podająca się za Łączewskiego dalej bardzo dążyła do spotkania. By się uwiarygodnić, sędzia miał również wysłać „Lisowi” swoje aktualne zdjęcia, a także podać nazwę ulicy, na której mieszka.

W końcu miało dojść do spotkania pomiędzy twórcami portalu Kulisy24.pl. Jeden z nich. Michał Majewski potwierdził na Twitterze, że „sędzia przyszedł na umówione spotkanie o określonej godzinie na jednym z warszawskich osiedli”.

Łączewski w reakcji na publikację „Gazety Warszawskiej” złożył zawiadomienie do prokuratury. Sugeruje również, że ktoś włamał się do jego osobistego komputera. Zaprzecza, jakoby odbywał rozmowę z „Tomaszem Lisem”. Sędzia miał również prowadzić swój profil na Twitterze nie pod własnym nazwiskiem, ponieważ wcześniej podszywano się pod jego osobę. Ponadto, aktualnie prowadzi proces, w którym „zarzuty bezpośrednio wiążą się z tym tytułem prasowym, a jego redaktor naczelny żądał wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec sędziego”.

Wczoraj na Twitterze Michał Majewski potwierdził wersję „Gazety Warszawskiej”:

„Nie podaliśmy (i nie podajemy) jego nazwiska, bo prowokacja internauty (choć w założeniu żartobliwa) wiązała się z przestępstwem, czyli kradzieżą tożsamości. Nie zmienia to faktu, iż sędzia zainicjował kontakt ze internautą, którego brał za słynnego przeciwnika rządu. Oferował spotkania, przesłał selfie sprzed komputera. Tłumaczenia (jeśli się pojawią), że ktoś wkradł mu się na konto nie wytrzymują próby. Sędzia bowiem przyszedł na umówione spotkanie o określonej godzinie na jednym z warszawskich osiedli. Pod adres wskazany mu przez internautę. Jeśli zajdzie taka potrzeba, potwierdzę to w sądzie lub prokuraturze”.

Gazeta Warszawska / kulisy24.pl / tvp.info / Kresy.pl

Za: Kresy.pl (12 lutego 2016)

 


 

Oświadczenie red. naczelnego Warszawskiej Gazety w zw. z oświadczeniem Rzecznika Prasowego SO w Warszawie

W odpowiedzi na oświadczenie sędzi Sądu Okręgowego w Warszawie Ewy Leszczyńskiej-Furtak, rzecznika prasowego tego sądu do spraw karnych, dotyczącego tekstu „Wymowne milczenie sędziego”, opublikowanego w numerze 06/2016 „Warszawskiej Gazety”, jako redaktor naczelny tego tytułu informuję: oświadczenie to zawiera szereg nieprawdziwych informacji i manipulacji wprowadzających w błąd opinię publiczną.
Oświadczenie red. naczelnego Warszawskiej Gazety w zw. z oświadczeniem Rzecznika Prasowego SO w Warszawie

1. Nieprawdziwe jest stwierdzenie, że opublikowany zapis dotyczył rozmów „rzekomych”. Ich prawdziwość podkreśla fakt, że sędzia Wojciech Łączewski stawił się osobiście na zaproponowane na Twitterze spotkanie z osobą podającą się za Tomasza Lisa.

2.Kłamstwem jest stwierdzenie, że „pan sędzia wskazał, iż aktualnie prowadzi proces, w którym zarzuty bezpośrednio wiążą się z tym tytułem prasowym”. Ani „Warszawska Gazeta”, ani jej wydawca, ani ja jako redaktor naczelny nie jesteśmy stronami żadnego postępowania prowadzonego przez sędziego Łączewskiego. Jeśli gdziekolwiek sędzia Łączewski wskazywał na coś takiego, to zwyczajnie kłamał.

3. 16 października 2015 r. skierowałem żądanie wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec sędziego Łączewskiego jako ówczesny redaktor naczelny tygodnika „Gazeta Finansowa” (a nie „Warszawskiej Gazety”) . Było to związane z bezprawnymi groźbami, stosowanymi wobec mnie przez sędziego Łączewskiego. Domagał się on ode mnie złamania prawa prasowego i ujawnienia tożsamości dziennikarza, który pod pseudonimem (w obawie o swoje bezpieczeństwo) demaskował na łamach „Gazety Finansowej” przestępcze działania wpływowych osób ze świata biznesu i polityki. Sędzia Łączewski powiedział na rozprawie, na którą stawiłem się w roli publiczności, że nie ujawnienie tożsamości dziennikarza będzie mnie „mniej lub bardziej bolało”. Otrzymałem potem w sprawach , w których sędzia Łączewski jest przewodniczącym szereg pism zawierających m.in. groźby zastosowania aresztu za dalszą odmowę ujawnienia tożsamości dziennikarza. Po moim wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego sędzia Łączewski zaprzestał gróźb pod moim adresem.

4.Manipulacją jest stwierdzenie, że na profilu Twitter (direct message) uaktywnił się dziennikarz jednej z gazet. Nie jest publiczną informacją, kim była osoba na Twitterze, podająca się za Tomasza Lisa, do której pisał sędzia Wojciech Łączewski. Natomiast zamieszenie tej informacji pomiędzy nazwą „Warszawskiej Gazety”, a kłamstwami na mój temat, sugeruje, że mogłem być tym dziennikarzem lub zlecić tą prowokację. Jest to nie tylko kłamstwo i zniesławienie, ale pomówienie o działanie niezgodne z prawem.

Redaktor naczelny

„Warszawskiej Gazety”

Za: Wirtualna Polonia (2016-02-12)

 


 

Za:
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=85777 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]