„The Guardian”: „Henryk VIII przewraca się w grobie”. Katolickie nieszpory w królewskiej kaplicy

Aktualizacja: 2016-02-10 10:31 am

W kaplicy królewskiego pałacu w Hampton odbyły się katolickie nieszpory celebrowane przez arcybiskupa Westminsteru. Królewski pałac w Hampton jest mocno związany z Henrykiem VIII, który jest odpowiedzialny za zerwanie z Rzymem i założenie kościoła narodowego w Anglii. Nabożeństwo katolickie wzbudziło niezadowolenie wśród skrajnych grup protestanckich.

Kardynał Vincent Nichols, arcybiskup Westminster, celebrował we wtorek nieszpory w kaplicy pałacu królewskiego w Hampton. Było to pierwsze nabożeństwo katolickie w tym miejscu od 450 lat. Kazanie wygłosił Richard Chartres, anglikański dziekan kaplicy królewskiej i biskup Londynu.

„The Guardian”: „Henryk VIII przewraca się w grobie”. Katolickie nieszpory w królewskiej kaplicy

Henryk VII, Hans Holbein the Younger 1497/8 (German) Details of artist on Google Art Project [Public domain], via Wikimedia Commons

W nieszporach uczestniczyło około 300 osób. Nabożeństwo zostało odprawiane w języku łacińskim. Celebracje uświetniły śpiewy chóralne z XV i XVI wieku. Nieszpory zostały zakończone odśpiewaniem hymnu Wielkiej Brytanii „Boże chroń królową”. Wśród wybranych kompozytorów, których utwory uświetniły celebrację znalazł się Thomas Tallis, który żył w trudnych czasach reformacji w Anglii.

Celebrację poprzedziła panel dyskusyjny na temat związków między związkami wyznaniowymi a koroną, a także roli chrześcijaństwa w społeczeństwie. Dotyczyła ona wielu różnych aspektów, od stosunków w Europie w XVI i XVI wieku aż do obecnych problemów związanych z sekularyzacją społeczeństwa. W jej trakcie kardynał Nichols określił katolików jako „wpływową mniejszość”.- Oczywiście wszyscy jesteśmy teraz w mniejszości – odpowiedział Chartres, odnosząc się do kondycji anglikanizmu.

Katolickie nabożeństwo wzbudziło oburzenie wśród skrajnych grup protestanckich. Organizacja Protestant Truth Society wspierana przez duchownych protestanckich zorganizowała demonstrację przed pałacem królewskim w Hampton. – Kościół Anglii został oparty na prawdzie Pisma Świętego – powiedział jeden z demonstrantów. – Jeden z pierwszych biskupów Kościoła Anglii został spalony na stosie za odmowe pójścia na kompromis kosztem prawdy Słowa Bożego – dodał. Demonstranci trzymali transparenty z napisami „okręcanie reformacji”, „Kościół Anglii zapiera się własnej wiary”, a także „Anglia potrzebuje prawdy biblijnej, a nie cofania reformacji”.

„Kościół” anglikański obecnie przeżywa kryzys związany z ordynacją kobiet i liberalnym stosunkiem do homoseksualizmu, co wpłynęło na zmniejszenie się liczby osób praktykujących i dalszą sekularyzacje społeczeństwa. Rozbicie wspólnot anglikańskich przyczyniło się do zbliżenia konserwatywnych anglikanów z Kościołem Katolickim. Podział wśród liderów anglikańskich był szczególnie zauważalny w trakcie styczniowego synodu w Canterbury.

Źródło: theguardian.com, surreycomet.co.uk

MR

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2016-02-10)

 


 

Gest anglikanów: katolickie nieszpory w kaplicy Henryka VIII

Wspólnota anglikańska zdobyła się na symboliczny gest dobrej woli względem katolików. Po raz pierwszy od 450 lat w kaplicy królewskiej pałacu Hampton Court zostaną odprawione katolickie nieszpory. Symboliczne znaczenie tego gestu wynika z faktu, że pałac ten jest utożsamiany z postacią Henryka VIII, a tamtejsza kaplica postrzegana jako swoisty bastion anglikanizmu.

Nieszpory odprawi dziś wieczorem katolicki prymas Anglii i Walii kard. Vincent Nichols. Homilię wygłosi anglikański biskup Londynu, a zarazem dziekan kaplicy królewskiej Richard Chartes. Liturgię poprzedzi kolokwium na temat: wiara i korona. Genezę tego przełomowego wydarzenia ekumenicznego wyjaśnia kard. Vincent Nichols.

„Jak wiele innych wydarzeń w naszej historii, geneza tego gestu jest dość złożona. Jedną z najgłębszych inspiracji jest przypadająca w przyszłym roku 500-tna rocznica reformacji. Po części wynika to również z mojej osobistej przyjaźni z anglikańskim biskupem Londynu. Inną inspiracją jest wola zgłębienia muzyki tamtych czasów. Będą to bowiem zwyczajne katolickie nieszpory, takie jak odprawiamy w każdą niedzielę w naszej katedrze, ale muzykę dobraliśmy tak, by pasowała do tej królewskiej kaplicy. Będą to zatem utwory kompozytorów z XVI w., którzy na własnej skórze doświadczyli udręk wynikających z nastania reformacji. Odrzucenie papiestwa przez króla Henryka VI otworzyło Brytanię na wielkie zmiany kulturowe, ale liturgia anglikańska zmieniała się stopniowo i powoli. Kompozytorzy tej epoki tworzą muzykę zarówno katolicką, jak i anglikańską. Płynnie przechodzili z jednego wyznania w drugie. Sama kaplica królewska jest świadectwem tych płynnych przemian i wieloznaczności tej epoki”.

Warto zauważyć, że jutrzejsze nieszpory to jeden z wielu gestów dobrej woli w katolicko-anglikańskich relacjach. Od kilku lat trwają na przykład regularne wymiany chórów między Watykanem a Kościołem Anglii. Na ostatnim synodzie wspólnoty anglikańskiej poproszono o kazanie o. Raniera Cantalamessę, który jest kaznodzieją Domu Papieskiego. Watykan zaś zgodził się wypożyczyć anglikanom cenny relikwiarz pastorału Grzegorza Wielkiego, który był inicjatorem ewangelizacji Anglii.

Trzeba jednak zaznaczyć, że symboliczne gesty dobrej woli nie idą w parze z dialogiem teologicznym, który w ostatnich latach napotkał na nowe poważne przeszkody. Chodzi tu o takie kwestie, jak biskupstwo kobiet czy stosunek tego Kościoła do małżeństwa i homoseksualizmu. Rozbieżności na tym polu wprowadzają nowe podziały i uniemożliwiają pojednanie.

kb/ rv

Za: Radio Watykańskie (09/02/2016)

 


 

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=85699 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]