Aktualizacja strony została wstrzymana

Komunikat IPN w sprawie odwołania debaty dotyczącej związków byłego prezydenta RP Lecha Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwa PRL

Dnia 27 stycznia 2016 roku, w związku z deklaracją prezydenta Lecha Wałęsy dotyczącą woli udziału w debacie o jego przeszłości, Instytut Pamięci Narodowej postanowił podjąć się tego zadania i wyraził gotowość zorganizowania dyskusji na temat kontaktów byłego prezydenta RP ze Służbą Bezpieczeństwa PRL.

Podejmując decyzję, Instytut kierował się wagą sprawy. Chciał doprowadzić do pierwszej publicznej dyskusji między prezydentem Lechem Wałęsą a historykami i publicystami, przede wszystkim dr. hab. Sławomirem Cenckiewiczem i dr. Piotrem Gontarczykiem – autorami wydanej w 2008 roku przez IPN podstawowej publikacji na ten temat, tj. książki „SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii”.

Do udziału w debacie zostali zaproszeni także reżyser Grzegorz Braun, dr Andrzej Drzycimski, dr Grzegorz Majchrzak, red. Piotr Semka, dr hab. Jan Skórzyński i Paweł Zyzak. Debatę miał poprowadzić red. Adam Hlebowicz. Dla ułatwienia przebiegu dyskusji Instytut zaproponował, żeby wszyscy jej uczestnicy otrzymali kopie dokumentów z archiwów IPN, związanych z tą sprawą.

Zaproponowana formuła debaty miała dać wszystkim uczestnikom możliwość swobodnego wypowiedzenia się.  Przedstawiała się następująco:

  • wprowadzenie do dyskusji, przypomnienie jej zasad – red. Adam Hlebowicz (ok. 10 min.)
  • wypowiedź prezydenta Lecha Wałęsy (10 min.)
  • wypowiedzi uczestników (w kolejności ustalonej w losowaniu przeprowadzonym przez prowadzącego) trwające do 8 minut; po każdej wypowiedzi pięciominutowy komentarz prezydenta Lecha Wałęsy oraz trzyminutowa odpowiedź uczestnika.

Zaplanowane w uzgodnionym terminie 16 marca spotkanie miało mieć charakter zamknięty, z udziałem przedstawicieli mediów i bezpośrednią transmisją „na żywo”. Instytut zapowiedział, że w przypadku gdyby uczestnicy dyskusji zamierzali zaprosić gości, zostanie stworzona możliwość jej obserwowania na telebimie w sąsiedniej sali.

W dniu dzisiejszym prezydent Lech Wałęsa oświadczył, że odrzuca zaproponowaną przez IPN formułę debaty. W tej sytuacji spotkanie się nie odbędzie.

3.02.2016

prof. Mirosław Golon
Dyrektor Oddziału IPN-KŚZpNP w Gdańsku

Za: Instytut Pamięci Narodowej (4 lutego 2016)

 


 

„Od początku mówiłem, że debaty nie będzie. To była hucpa” – Cenckiewicz o dyskusji z Wałęsą

Na antenie TVP INFO p.o. dyrektora Centralnego Archiwum Wojskowego, Sławomir Cenckiewicz, odniósł się do sprawy odwołanej debaty o przeszłości Lecha Wałęsy. Historyk skrytykował IPN za zaangażowanie w tej sprawie.

Debata zainicjowana przez byłego prezydenta miała dotyczyć przeszłości Lecha Wałęsy i zarzutów o współpracę przywódcy Solidarności z SB. Jednak we środę dawny przywódca „Solidarności” w charakterystycznym dla siebie stylu poinformował, że do debaty nie dojdzie. Wałęsa oświadczył, że odrzuca zaproponowaną przez IPN formułę debaty.

W TVP INFO do sprawy niedoszłej debaty odniósł się Sławomir Cenckiewicz: – Od początku mówiłem, że debaty nie będzie. To była jakaś hucpa, w której, niestety, uczestniczył IPN i stał się de facto organizatorem tego przedsięwzięcia – powiedział historyk.

Autor książki „Wałęsa. Człowiek z teczki” podkreślił także, że od momentu, w którym znalazł informację, iż prezydent Wałęsa będzie miał 16 marca – w terminie debaty – wykład w Santiago de Chile, stało się dla niego jasne, że biznes jest ważniejszy niż jakaś debata z Cenckiewiczem i paroma „kolesiami”.

Źródło: TVP INFO

luk

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2016-02-04)

 


 

Wałęsa do szefa gdańskiego IPN: „nie ze mną te numery Bruner

Wczoraj szef gdańskiego IPN poinformował, że Lech Wałęsa odrzucił proponowaną formę debaty nt. jego związków z SB. Sławomir Cenckiewicz przytoczył treść SMSa, który Wałęsa miał przesłać dyrektorowi Instytutu.

„Znajomi z IPN mówią mi, że biedny dyrektor IPN w Gdańsku – Mirosław Golon dostał od Wałęsy w nocy smsa o treści: „nie ze mną te numery Bruner”. Mrożąca krew w żyłach dramaturgia…” – napisał na portalu społecznościowym historyk Sławomir Cenckiewicz, Pełnomocnik Ministra Obrony Narodowej ds. Reformy Archiwów Wojskowych.

Profesor Golon opublikował wczoraj oświadczenie dotyczące planowanej debaty dotyczącej związków byłego prezydenta RP Lecha Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwa PRL, którą zadeklarował sam Wałęsa. Poza byłym prezydentem mieli w niej wziąć udział dr hab. Sławomir Cenckiewicz i dr Piotr Gontarczyk, a także Grzegorz Braun, dr Andrzej Drzycimski, dr Grzegorz Majchrzak, red. Piotr Semka, dr hab. Jan Skórzyński i Paweł Zyzak. Wczoraj Wałęsa odrzucił jednak zaproponowaną formę debaty, która została odwołana. Były prezydent w jednym z wpisów zapowiedział, że poda IPN do sądu.

 Facebook.com / ipn.gov.pl / Kresy.pl

Za: Kresy.pl (04 lutego 2016)

 


 

Skip to content