Szwecja rozważa wprowadzenie zakazu korzystania z solarium przez osoby niepełnoletnie

Szwedzka rządowa Agencja Bezpieczeństwa Promieniowania (StrÃ¥lskyddsmyndigheten – SSM), wydała raport wraz ze wskazówkami dotyczący niebezpiecznych skutków sztucznego opalania się, szczególnie dla osób w wieku poniżej 18 lat.

W ciągu ostatnich lat zanotnowano w Szwecji zwiększoną liczbę przypadków oparzeń w wyniku nadmiernego opalania się w salonach solarium. W roku 2008 co trzecia osoba doznała oparzeń, a skala zjawiska powiększa się, gdyż w ciągu ostatnich dwóch lat liczba młodych osób w wieku 18-24 lat korzystających z solarium, zwiększyła się dwukrotnie.

Agencja zaleciła rządowi wydanie odpowiednich zakazów korzystania z solarium przez osoby poniżej 18 roku życia. „Skóra młodych ludzi jest szczególnie wrażliwa na promieniowanie ultrafioletowe generowane przez lampy w solarim, zatem właśnie ci młodzi ludzie powinni bardziej uważać” – twierdzi inspektor agencji SSM, Ulf Wester.

Osoby, które doznały oparzeń w wyniku naświetlania lampami, narażone są na zwiększone ryzyko raka skóry, włącznie z najcięższymi przypadkami melanomy.

Zakazy opalania się w solarium przez osoby niepełnoletnie stosowane są już w wielu krajach Europy.

Opracowanie: Bibula Information Services – B.I.S. – www.bibula.com – na podstawie The Local

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content