Aktualizacja strony została wstrzymana

Iran czy Państwo Islamskie? Zobacz kogo wybrałby Minister Obrony Izraela

W trakcie konferencji zorganizowanej przez izraelski Instytut Studiów Bezpieczeństwa Narodowego szef resortu obrony Izraela, Mosze Ja’alon, wyraził zaskakującą opinię. W sytuacji konieczności wyboru między Iranem czy Państwem Islamskim żydowski polityk wybrałby ISIS. Taka wypowiedź może być argumentem dla osób uważających, że to Tel-Awiw stoi za powstaniem i rozwojem samozwańczego Kalifatu.

W opinii Ja’alona Iran ma sprzeczne interesy z Izraelem i zagraża istnieniu państwa żydowskiego. Z kolei ISIS dysponuje mniejszym potencjałem i jest mniej groźny dla Tel-Awiwu. Jeśli więc izraelski minister obrony miałby wybierać kto przejdzie kontrolę nad Syrię – Kalifat czy Iran – wybrałby z pewnością bojowników Abu Bakra al-Baghdadiego.

Polityk nacjonalistycznego Likudu wyraził przekonanie, że prędzej czy później ISIS ugnie się pod ciosami koalicyjnych nalotów. Ponadto, jego zdaniem, Izrael ma wiele zbieżnych interesów z krajami sunnickimi, których naturalnym przeciwnikiem jest szyicki Iran.

Mosze Ja’alon był nieprzejednanym krytykiem porozumienia Zachodu z Iranem, które doprowadziło do zniesienia sankcji nałożonych w przeszłości na Teheran. Zdarzało mu się także mówić, że Państwo Islamskie nie jest groźne dla Izraela.

Wypowiedzi takie oraz brak ataków dżihadystów z ISIS na państwo żydowskie umacniają przekonania niektórych analityków, że Izrael ma jakiś związek z powstaniem na terenach Syrii i Iraku samozwańczego Kalifatu.

Odmienne niż Ja’alon stanowisko prezentował niedawno prezydent Izraela, Re’uwen Riwlin.

Źródło: rp.pl

MWł

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2016-01-22) | http://www.pch24.pl/iran-czy-panstwo-islamskie--zobacz-kogo-wybralby-minister-obrony-izraela,40754,i.html

Skip to content