Iran czy Państwo Islamskie? Zobacz kogo wybrałby Minister Obrony Izraela

Aktualizacja: 2016-01-23 2:32 pm

W trakcie konferencji zorganizowanej przez izraelski Instytut Studiów Bezpieczeństwa Narodowego szef resortu obrony Izraela, Mosze Ja’alon, wyraził zaskakującą opinię. W sytuacji konieczności wyboru między Iranem czy Państwem Islamskim żydowski polityk wybrałby ISIS. Taka wypowiedź może być argumentem dla osób uważających, że to Tel-Awiw stoi za powstaniem i rozwojem samozwańczego Kalifatu.

W opinii Ja’alona Iran ma sprzeczne interesy z Izraelem i zagraża istnieniu państwa żydowskiego. Z kolei ISIS dysponuje mniejszym potencjałem i jest mniej groźny dla Tel-Awiwu. Jeśli więc izraelski minister obrony miałby wybierać kto przejdzie kontrolę nad Syrię – Kalifat czy Iran – wybrałby z pewnością bojowników Abu Bakra al-Baghdadiego.

Polityk nacjonalistycznego Likudu wyraził przekonanie, że prędzej czy później ISIS ugnie się pod ciosami koalicyjnych nalotów. Ponadto, jego zdaniem, Izrael ma wiele zbieżnych interesów z krajami sunnickimi, których naturalnym przeciwnikiem jest szyicki Iran.

Mosze Ja’alon był nieprzejednanym krytykiem porozumienia Zachodu z Iranem, które doprowadziło do zniesienia sankcji nałożonych w przeszłości na Teheran. Zdarzało mu się także mówić, że Państwo Islamskie nie jest groźne dla Izraela.

Wypowiedzi takie oraz brak ataków dżihadystów z ISIS na państwo żydowskie umacniają przekonania niektórych analityków, że Izrael ma jakiś związek z powstaniem na terenach Syrii i Iraku samozwańczego Kalifatu.

Odmienne niż Ja’alon stanowisko prezentował niedawno prezydent Izraela, Re’uwen Riwlin.

Źródło: rp.pl

MWł

Tags: , , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=85357 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]