Sędzia amerykańskiego Sądu Najwyższego: neutralność religijna to nie nasza tradycja

Aktualizacja: 2016-01-6 12:36 pm

Sędzia Sądu Najwyższego USA, Antonin Scalia powiedział w minioną sobotę, że idea neutralności religijnej nie jest zakorzeniona w tradycji konstytucyjnej USA i że Bóg jest łaskawy dla Stanów Zjednoczonych właśnie dlatego, iż Amerykanie honorują go w sferze publicznej.

Scalia wygłosił przemówienie w katolickiej szkole średniej na przedmieściach Nowego Orleanu, w Metairie w stanie Luizjana. Ten najdłużej sprawujący funkcję w amerykańskim wymiarze sprawiedliwości sędzia, mianowany do SN  jeszcze za czasów prezydenta Ronalda Reagana w 1986 roku, podkreślił, że “nie ma miejsca” w tradycji konstytucyjnej USA dla idei, iż państwo musi być neutralne światopoglądowe. – Powiem Wam prawdę: nie ma miejsca na to w naszej tradycji konstytucyjnej – przekonywał. Dodał, że nie ma “nic złego” w tym, iż „prezydenci albo inne osoby publiczne powołują się na Boga w swoich przemówieniach.” – Bóg jest łaskawy dla Ameryki, ponieważ Amerykanie go honorują – przekonywał.

Scalia wspominał, że w Rzymie słuchał przemówienia prezydenta George’a Busha po atakach na World Trade Center. Przebywał tam wraz z innymi sędziami na konferencji. Następnego dnia rano, po przemowie, w której Bush powołał się na Boga i poprosił o jego błogosławieństwo, wielu sędziów z innych państw podeszło do niego i powiedziało mu, że chcieliby, aby także ich prezydenci i premierzy odwoływali się w swoich wystąpieniach publicznych do Boga.

Bóg jest bardzo dobry dla nas. To my wygraliśmy rewolucję, która była nadzwyczajna. Bitwa o Midway była nadzwyczajna. Myślę, że jednym z powodów, dla którego Bóg jest łaskawy dla nas jest to, że go uhonorowaliśmy, oddaliśmy mu cześć. W przeciwieństwie do innych krajów, które boją się nawet przywołać Jego Imię, my oddajmy Mu cześć w przemówieniach prezydenckich, w proklamacji Dziękczynienia i na wiele innych sposobów – mówił Scalia. – Nie ma w tym nic złego – dodał.

Źródło: hyosted.up.org., AP, AS.

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2016-01-06)

KOMENTARZ BIBUŁY: Sędzia Antonin Scalia – niewątpliwie jeden z najlepszych sędziów jakich doczekały się Stany Zjednoczone – jest niestety w takim samym błędzie myślowym jak twórcy Konstytucji i tak zwani Ojcowie-Założyciele, dla których pojęcie “Bóg” niekoniecznie oznaczało to samo co dla katolików, czyli nie było zgodne z prawdą obiektywną i Objawieniem.

Przeto, samo odwoływanie się do “Boga”, w przemówieniach, czy też poprzez umieszczanie formułek o pomocy bożej na banknotach, w niewielkim stopniu, lub wcale, honoruje Prawdziwego Boga, a często jest wręcz szyderstwem z Niego.

Natomiast największą hipokryzją jest przypisywanie “błogosławieństwa” od Boga w kontekście np. sfabrykowanych wydarzeń typu 9-11, czy wygodne stawianie Boga po tej samej stronie co różni polityczni złoczyńcy, których Ameryka wielu dorobiła się w swej historii. A zdania typu “Bóg jest łaskawy dla Ameryki, ponieważ Amerykanie go honorują” świadczą jedynie o płytkości spojrzenia na problem wiary amerykańskiego społeczeństwa – wiary w sentymentalnego “Boga”, którego można dowolnie kształtować do własnych potrzeb.

 


 

Za:
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=85079 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]