W Iranie Kościołowi katolickiemu bezprawnie odebrano ziemie, by postawić na niej… meczet!

Aktualizacja: 2016-01-5 10:48 am

Władze stolicy Islamskiej Republiki Iranu skonfiskowały grunt należący do Kościoła katolickiego. Chcą wybudować na nim meczet. Choć w sprawie podniosły się silne głosy sprzeciwu, efektu na razie nie ma.

Ziemię należącą do Kościoła przywłaszczyły sobie państwowe urzędy w Teheranie. Na bezprawnie odebranym gruncie chcą wznieść nowy meczet. Choć ziemię zabrano Kościołowi już dwa lata temu, o sprawie zrobiło się głośniej dopiero teraz.

W przesłanym niemieckiej Katolickiej Agencji Informacyjnej mailu o problemie opowiadał arcybiskup Teheranu, Ramzi Garmou. Wyjaśnił, że Kościół w Iranie interweniował u prezydenta kraju Hassana Ruhaniego. Bez skutku. „Mamy nadzieję, że uda się znaleźć rozwiązanie, dzięki któremu otrzymamy ten grunt dla Kościoła” – napisał arcybiskup.

Według irańskich mediów protesty w sprawie zagrabionej ziemi trwają od dwóch lat, a samo działanie lokalnych władz było bezprawne. Niestety, wszystkie apele do rządu pozostawały bez odpowiedzi. Mówił o tym irański polityk Jonathan Bet-Kelia w rozmowie z państwową gazetą „Sharq”. Według jego informacji wszelkie interwencje za bezcelowe uważa także… specjalny urzędnik prezydencki ds. mniejszości religijnych, Ali Junezi, a także były minister ds. służb specjalnych.

Działanie irańskich władz skomentował też w rozmowie z francuską agencją prasową AINA rzecznik Narodowej Irańskiej Rady Oporu, działającej w Paryżu. W jego ocenie postępowanie teherańskich urzędów obrazuje poziom dyskryminacji, z jaką spotykają się ze strony rządu tamtejsi chrześcijanie. Jest to zarazem dowód na całkowite fiasko zachodniej polityki „wychodzenia naprzeciw” Islamskiej Republice, zakładającej, że Teheran w odpowiedzi na pozytywne gesty Zachodu będzie prowadził bardziej tolerancyjną politykę.

Źródło: kathpress.co.at

pach

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=85052 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]