Kierownictwo TVP złożyło dymisje. Protestuje przeciwko ustawie medialnej

Aktualizacja: 2016-01-1 9:56 pm

Dymisję z zajmowanych dotąd stanowisk złożyli dyrektorzy TVP1 (Piotr Radziszewski), TVP2 (Jerzy Kapuściński), TVP Kultura (Katarzyna Janowska) i Telewizyjnej Agencji Informacyjnej (Tomasz Sygut). Prezes publicznego nadawcy, Janusz Daszczyński, dymisje przyjął.

W czwartek Senat zaakceptował nowelizację ustawy o publicznych mediach, a w piątek rzeczniczka TVP poinformowała o tym, że dyrektorzy stacji i Telewizyjnej Agencji Informacyjnej złożyli dymisję. Do dymisji podała się także Ewa Ger, dyrektor biura zarządzania zasobami ludzkimi, w przeszłości pracująca m.in. w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Media oceniają, że to kolejny protest przeciwko nowelizacji ustawy medialnej. Projekt został już przyjęty przez Sejm i Senat, teraz oczekuje na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

Stanowisko krytyczne wobec zmian zaprezentowali – poza dziennikarzami mainstreamowych mediów i opozycją ­ – także Europejska Unia Nadawców, Europejska Federacja Dziennikarzy i Reporterzy bez Granic.

Tymczasem na antenie Programu I Polskiego Radia trwa protest. Wraz z nastaniem Nowego Roku usłyszeć można regularnie “Mazurka Dąbrowskiego” i “Odę do Radości”.

Źródło: gosc.pl, TVN

mat

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2016-01-01)

 


 

Hymn Polski i „Oda do radości”. Kuriozalny protest na antenie radiowej Jedynki

Jak poinformowała „Rzeczpospolita”, od rana 1 stycznia Program Pierwszy Polskiego Radia symbolicznie protestuje przeciwko nowej ustawie medialnej. Rozgłośna emituje przed serwisem informacyjnym „Mazurka Dąbrowskiego” lub „Odę do Radości”.

„Akcja będzie trwała tak długo, jak to możliwe” – poinformował „Rzeczpospolitą” dyrektor Radiowej Jedynki, Kamil Dąbrowa. „Mazurek Dąbrowskiego”i „Oda do radości” (zadekretowana przez Radę Europy i Unię Europejską jako hymn Europy) będą emitowane na przemian, co godzinę, aż do zakończenia programu.

“Chcemy zwrócić uwagę prezydenta, w którego rękach jest ta ustawa. Może ją zawetować, może odesłać do Trybunału Konstytucyjnego. Ta ustawa powinna być poprawiona. Podporządkowanie zarządu mediów publicznych ministrowi skarbu państwa to cofnięcie ich do czasów PRL, Radiokomitetu, To nie są nawet Węgry, to przesunięcie nas za granicę Bugu w kierunku Mińska. Takim praktykom mówimy nie” – podkreśla dyrektor Jedynki.

Dąbrowa znany jest telewidzom m. in. ze „Szkła kontaktowego” emitowanego przez TVN 24. W publicznej telewizji dał się poznać jako prowadzący program „Kultura głupcze” oraz „Pytanie na śniadanie”. Był także szefem muzycznym radia TOK FM. 24 października 2011 został dyrektorem Radiowej Jedynki.

Poparcie dla protestu zadeklarowała “Gazeta Wyborcza”.

Przegłosowana 31 grudnia przez Senat ustawa o mediach, zakłada wygaśnięcie mandatów dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych w mediach publicznych. Ich następców ma powoływać minister skarbu. Zmiany mają służyć „racjonalizacji i obniżenia kosztów zarządzania spółkami publicznej radiofonii i telewizji oraz przywrócenia w nich standardów zawodowych i etycznych, jakich wymaga realizacja misji publicznej” – jak czytamy w uzasadnieniu nowelizacji.

Ma to być krok do stworzenia systemu narodowych mediów publicznych. „Jego filarami będą instytucje niemające charakteru spółek akcyjnych, którym zapewni się stabilne źródła finansowania. Stworzenie nowego systemu organizacji i finansowania mediów narodowych wymaga kilku miesięcy intensywnych prac i będzie następnym etapem reformy” – przekonują autorzy nowych przepisów.

Źródło: rp.pl/ gazeta.pl
luk

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2016-01-01)

 


 

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=84985 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]