Aktualizacja strony została wstrzymana

Ujawniono plany amerykańskich bombardowań nuklearnych w Polsce z czasów zimnej wojny

Po raz pierwszy w historii armia USA ujawniła plany bombardowań nuklearnych z czasów zimnej wojny. Ich celem miały być m.in. Warszawa, Poznań i kilkanaście innych polskich miast.

Pentagon ujawnił ściśle tajny plany, „Studium Wymagań Broni Nuklearnej Strategicznego Dowództwa Lotniczego na rok 1959:, dzięki staraniom amerykańskiej organizacji pozarządowej National Security Archive (NSA). Dokument zawiera listę 1,2 tys. celów dla lotnictwa strategicznego w krajach bloku wschodniego i w Chinach, w razie wybuchu III wojny światowej. Miały na nie spaść bomby nuklearne.

Najwyższe priorytety, a tym samym największe ładunki nuklearne, przypisano bazom lotniczym na terytorium ZSRR, na których w latach 50. stacjonowały radzieckie bombowce strategiczne. W samej Moskwie znalazło się 180 celów, w tym 12 lotnisk. Z kolei w Leningradzie (obecnie St. Petersburg) wytypowano ponad 140 celów.

Bomby o mniejszej sile rażenia miały spaść na kraje poza ZSRR. Dotyczyło to również Polski, w której wskazano szereg celów. Wśród nich znalazły się bazy lotnicze i komunikacyjne działające w latach 50. XX wieku, jak również lotniska wojskowe i cywilne. Obiekty te zlokalizowane były w rejonie: Łeby, Tarnowa, Przemyśla, Mrągowa, Gliwic, Powidza, Dęblina, Wałbrzycha, Bielawy, Jędrzychowic, Ludwikowic Kłodzkich, Dzierżoniowa, Źarowa, Świdnicy, Sosnowca, Władysławowa oraz Włocławka.

Na liście są też dwa duże miasta: Poznań i Warszawa. W tym pierwszym zamierzano zbombardować lotniska Bednary, Krzesiny oraz Ławica. Z kolei w stolicy amerykańscy stratedzy wyliczyli 15 celów wartych zbombardowania przy użyciu broni atomowej. Należały do nich: węzły komunikacyjne, port na Wiśle, infrastruktura energetyczna, infrastruktura telewizyjna, dowództwo lotnictwa, składy broni i amunicji oraz warsztaty kolejowe. Ponadto bomby miały spaść na lotniska Bemowo, Okęcie i Modlin, a także na cele w Ożarowie, Piastowie i Pruszkowie.

Eksperci NSA twierdzą, że przy tak dużej liczbie celów w Warszawie Amerykanie zapewne zdecydowaliby się tu na użycie bomb atomowych dużego rażenia, by mieć pewność zniszczenia wszystkich celów podczas jednego nalotu.

Rp.pl / Kresy.pl

Za: Kresy.pl (24 grudnia 2015)

 


 

Dokumenty w National Security Archive:

U.S. Cold War Nuclear Target Lists Declassified for First Time

Skip to content