Szef MSZ Węgier do szefa luksemburskiej dyplomacji: Polacy i Węgrzy mają decydować sami o sobie

Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto skomentował krytyczna względem Polaków i Węgrów wypowiedź luksemburskiego dyplomaty.

Peter Szijjarto odniósł się do słów szefa MSZ Luxemburga, Jeana Asselborna, który w wywiadzie dla niemieckiego Tageblatt skrytykował działania rządów w Warszawie i Budapeszcie. Dyplomata stwierdził, że w Polsce ogranicza się wolność prasy i tłumi władzę sądowniczą na wzór sowiecki. Pochwalił zarazem „silny opór” Polaków przeciwko działaniom rządu. Przeciwstawił przy tym protesty KOD sytuacji na Węgrzech z okresu początków rządu Fideszu, który jego zdaniem prowadził wówczas podobną politykę.

Szef węgierskiego MSZ stwierdził, że „w demokracji chodzi o ludzi, nawet jeśli luksemburskiemu ministrowi to się nie podoba”. Zaznaczył, że w ciągu pięciu lat Węgry wyszły z zapaści gospodarczej, za co Węgrom należy się szacunek, a nie krytyka – podobnie jak w przypadku polityki migracyjnej Budapesztu.

Jak stwierdził Szijjarto, Węgrom powinno się pozwolić decydować o przyszłości Węgier, a Polakom – o przyszłości Polski.

Dailynewshungary.com / Kresy.pl

Za: Kresy.pl (23 grudnia 2015) | http://www.kresy.pl/wydarzenia,europa-zachodnia?zobacz/szef-msz-wegier-do-szefa-luksemburskiej-dyplomacji-polacy-i-wegrzy-maja-decydowac-sami-o-sobie-

Skip to content