Szef MSZ Węgier do szefa luksemburskiej dyplomacji: Polacy i Węgrzy mają decydować sami o sobie

Aktualizacja: 2015-12-23 9:22 am

Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto skomentował krytyczna względem Polaków i Węgrów wypowiedź luksemburskiego dyplomaty.

Peter Szijjarto odniósł się do słów szefa MSZ Luxemburga, Jeana Asselborna, który w wywiadzie dla niemieckiego Tageblatt skrytykował działania rządów w Warszawie i Budapeszcie. Dyplomata stwierdził, że w Polsce ogranicza się wolność prasy i tłumi władzę sądowniczą na wzór sowiecki. Pochwalił zarazem „silny opór” Polaków przeciwko działaniom rządu. Przeciwstawił przy tym protesty KOD sytuacji na Węgrzech z okresu początków rządu Fideszu, który jego zdaniem prowadził wówczas podobną politykę.

Szef węgierskiego MSZ stwierdził, że „w demokracji chodzi o ludzi, nawet jeśli luksemburskiemu ministrowi to się nie podoba”. Zaznaczył, że w ciągu pięciu lat Węgry wyszły z zapaści gospodarczej, za co Węgrom należy się szacunek, a nie krytyka – podobnie jak w przypadku polityki migracyjnej Budapesztu.

Jak stwierdził Szijjarto, Węgrom powinno się pozwolić decydować o przyszłości Węgier, a Polakom – o przyszłości Polski.

Dailynewshungary.com / Kresy.pl

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=84805 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]