Aktualizacja strony została wstrzymana

Kanada: Ks. Stefan Somerville RIP

17 grudnia w należącym do Bractwa Św. Piusa X kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Toronto zostało odprawione Requiem za duszę zmarłego 12 grudnia, w święto Matki Boskiej z Guadelupe, śp. ks. Stefana Somerville’a.

Ks. Stefan Somerville

Ks. Somerville, emerytowany kapłan archidiecezji Toronto, był w Polsce znany jako kapelan ekipy filmowej Mela Gibsona, kręcącej we Włoszech Pasję (2004); w kwietniu następnego roku odwiedził nasz kraj z cyklem wykładów o tym filmie, a podczas swej wizyty wygłosił kazanie w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia N.M.P. w Warszawie Radości. Na Zachodzie natomiast ks. Somerville cieszył się już wcześniej znaczną renomą jako liturgista (w latach 1964-1973 był członkiem zespołu doradców Międzynarodowej Komisji ds. Języka Angielskiego w Liturgii [International Commission on English in the Liturgy, ICEL]), organista, kompozytor muzyki liturgicznej, pisarz i duszpasterz.

Praca ICEL polegała na tłumaczeniu i „uwspółcześnieniu” tekstów mszału Pawła VI (novus ordo), co w efekcie – poprzez zaciemnienie odniesień do Pisma św. i użycie potocznego języka – skutecznie pozbawiało teksty liturgiczne poczucia sacrum. W 2001 r. Watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego wydała instrukcję zatytułowaną Liturgiam authenticam, zobowiązującą tłumaczy do wiernego oddawania oryginału łacińskiego w swoim języku. W kolejnym roku ks. Somerville ogłosił List otwarty do Kościoła, w którym odciął się od swojego udziału w pracach ICEL i odrzucił angielskie tłumaczenie nowej liturgii, prosząc o przebaczenie za swoje działania, a jednocześnie podkreślając katastrofalny wpływ, jakie ten nowy przekład wywarł na liturgię, a przez to na wiarę milionów katolików na całym świecie. W liście ks. Somerville wymienił kilku krytyków II Soboru Watykańskiego, którzy wywarli na niego silny wpływ, a wśród nich wyróżnił postać abp. Lefebvre’a. Istotnie, „powrót do Tradycji” ks. Somerville’a rozpoczął się niewiele wcześniej, bo w 2001 r., i to przypadkiem, gdy udał się na zastępstwo do parafii w Houston, której duszpasterz wyjeżdżał na urlop; okazało się, że w parafii odprawiana jest tylko Msza św. trydencka…

Ks. Somerville zmarł na skutek powikłań po drugim udarze mózgu; miał 86 lat, z czego 59 kapłaństwa. Wieczne odpoczywanie racz mu dać, Panie!

Za: Wiadomości Tradycji katolickiej (22 grudnia 2015) | http://news.fsspx.pl/2015/12/kanada-ks-stefan-somerville-rip/

Skip to content