Wicepremier Izraela wycofuje się z polityki po zarzucie molestowania. Zastąpi go homoseksualista wychowujący dzieci surogatki

Aktualizacja: 2015-12-21 12:08 pm

Silwan Szalom – deputowany Knesety, do tej pory minister spraw wewnętrznych i wicepremier Izraela – zrezygnował ze stanowiska zajmowanego w rządzie w związku z oskarżeniami o molestowanie seksualne. Prokurator generalny Państwa Izrael nakazał wszczęcie śledztwa.

Silwan Szalom został oskarżony o molestowanie seksualne przez kilka kobiet, z którymi pracował. To kolejny skandal obyczajowy, wstrząsający w ciągu ostatnich lat izraelską polityką. Jak ocenia „Haaretz”, Szalom był najlepiej wykształconym ministrem Likudu, nie wyciągnął jednak żadnych wniosków z problemami, z jakimi borykali się inni politycy.

Szalom oskarżenia odrzuca, ale 20 grudnia zrezygnował z rządowych stanowisk by – jak twierdzi – oszczędzić cierpień rodzinie. Prokurator generalny Yehuda Weinstein nakazał wszczęcie śledztwa w sprawie polityka.  Mężczyzna zamierza się wycofać z życia politycznego.

Pierwsze zarzuty pojawiły się w zeszłym roku i dotyczyły zachowania, do jakiego miało dojść wobec jednej z ministerialnych urzędniczek w roku 1998. Nawet jeśli przestępstwo miało wówczas miejsce, to i tak uległo ono przedawnieniu. Śledztwo w tej sprawie zostało umorzone. Jak zauważali komentatorzy, wiele środowisk politycznych oczekiwało w tym samym czasie, że Szalom ogłosi swój start w wyborach prezydenckich. Do tej pory żadna z kobiet, które oskarżyły go o molestowanie, nie złożyła doniesienia na policji, choć – jak donosi „Jerusalem Post” – dwie z nich to rozważają.

Według pojawiających się doniesień Szaloma na stanowisku zastąpi Amir Ohana – homoseksualny aktywista z Likudu. – Będę starał się zrobić wszystko, co w mojej mocy, by służyć Państwu Izrael – mówił w niedzielę w rozmowie ze stacją Kanał 2. Ohan żyje w Tel Awiwie razem ze swoim partnerem, z którym wychowuje czteromiesięczne bliźnięta, urodzone przez surogatkę. To m.in. dzięki zaangażowaniu Ohana izraelscy homoseksualiści po trzęsieniu ziemi w Nepalu mogli „ewakuwać” tamtejsze surgoatki.

źródło: Jerusalem Post, The Guardian

mat

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=84767 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]