Aktualizacja strony została wstrzymana

Litewska redakcja nazywa Armię Krajową terrorystami

Telewizja internetowa tv.lrytas powiązana z największym dziennikiem litewskim zamieściła audycję atakującą Armię Krajową.

O sprawie pisze „Kurier Wileński”. „Telewizja „Lietuvos rytas” wyemitowała audycję, w której Armię Krajową nazywa się organizacją terrorystyczną” – twierdzi polski dziennik Wileńszczyzny. Publicysta gazety Rajmund Klonowski odkreśla przy tym, że następuje to kilka dni po otwarciu linii energetycznej LitPolLink, która po raz pierwszy, przez Polskę, podłączyła Litwę do zachodniego systemu energetycznego. Do tej pory pod względem energetyki pozostawała ona w epoce radzieckiej, bowiem połączona była jedynie z dawnymi republikami ZSRR. Ale atak medialny nastąpił również „dzień przed opłatkiem weteranów tej formacji w Wilnie […] zapewne nieprzypadkowo” – podkreśla redaktor „KW”.

Zarówno litewscy historycy jak popularna publicystyka na Litwie przedstawia Armię Krajową jako okupanta, a często jako formację ludobójczą. W latach 90 ubiegłego wieku litewskie władze blokowały powstanie organizacji kombatantów Armii Krajowej dlatego, że w nazwie swojej organizacji weterani chcieli zawrzeć właśnie pełną nazwę AK.

„Gdy kilka dni temu nowy minister spraw zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej Witold Waszczykowski powiedział, że Polska podejmie z Litwą dialog, o ile pojawi się ze strony litewskiej gest w sprawie praw polskiej społeczności” – pisze Klonowski podsumowując już w tytule – „Masz Ci, Polsko, gest!”

kurierwilenski.lt/kresy.pl

Za: Kresy.pl (17 grudnia 2015) | http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/litewska-redakcja-nazywa-armie-krajowa-terrorystami&utm_source=feedly&utm_campaign=rss

Skip to content