Tajny współpracownik SB nowym prezesem PKP

Aktualizacja: 2015-12-11 4:01 pm

Jak ogłosiło Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, nowym prezesem spółki PKP SA. będzie były poseł Bogusław Kowalski. Zdaniem prof. Sławomira Cenckiewicza, był w końcu lat 80. tajnym współpracownikiem SB.

Kowalski był jednym ze współtwórców Ligi Polskich Rodzin, a także Kolei Mazowieckich. W latach 2002-2005 był wicemarszałkiem województwa mazowieckiego, odpowiadającym za infrastrukturę i transport. Jako poseł LPR w latach 2005-2007 przewodniczył sejmowej Komisji Infrastruktury, później był sekretarzem stanu w Ministerstwie Transportu. W latach 2007-2011 zasiadał w Sejmie jako poseł wybrany z list PiS.

W komentarzu na portalu społecznościowym znany historyk, prof. Sławomir Cenckiewicz nazwał tę decyzję „bardzo złą i zaskakującą”. Zauważył, że Kowalski był zarejestrowany jako TW Mieczysław. Przytoczył fragment swojej książki „Sprawa Lecha Wałęsy”, w której napisał, że Kowalski „w latach 1987-1990 pozostawał w ewidencji operacyjnej SB jako TW ps. „Mieczysław” i TW ps. „Przemek””. Według historyka, teczka pracy i teczka personalna nie zachowały się, jednak „inne dokumenty dość jednoznacznie wskazują na jego związki z SB”. W latach 1987-89 miał co najmniej 60 razy spotykać się ze swoim oficerem prowadzącym, a 20 razy został wynagrodzony za współpracę ze Służbą Bezpieczeństwa.

Cenckiewicz krytycznie ocenia również związki nowego prezesa PKP z Janem Engelgardem i „Myślą Polską”. „Osłona kontrwywiadowcza szczególnie niezbędna…” – skomentował.

Rynek-kolejowy.pl / facebook.com / Kresy.pl

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=84597 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]