Msza trydencka po raz pierwszy w rzeszowskiej katedrze

Aktualizacja: 2015-12-7 4:50 pm

W wypełnionym kościele i z towarzyszeniem katedralnego chóru chłopięco-męskiego Pueri Cantores Resovienses sprawowana była pierwsza w historii rzeszowskiej katedry Msza św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Okazją do jej odprawienia był pierwszy piątek miesiąca i szczególny kult Najświętszego Serca Jezusowego w świątyni pod tym właśnie wezwaniem.

Uroczysta liturgia sprawowana była przez ks. Juliana Wybrańca, wikariusza parafii w ramach DuszpasterstwaTradycji Łacińskiej. Katedra Rzeszowska powstawała w latach 1977 – 1991 i do tej pory liturgia w klasycznym rycie rzymskim nie była w niej sprawowana. 

Duszpasterstwo Tradycji Łacińskiej w Diecezji Rzeszowskiej jest najstarszym duszpasterstwem w Polsce skupionym wokół liturgicznego dziedzictwa Kościoła. Zostało powołane w styczniu 2007 roku przez biskupa Kazimierza Górnego. Obecnie w jego ramach sprawowane są Msze św. w kościele św. Krzyża w Rzeszowie w każdą niedzielę i święto, a także w trzecią niedzielę miesiąca w Sanktuarium Matki Bożej Zawierzenia w Tarnowcu.

Duszpasterstwo wspiera kapłanów chcących zapoznać się ze starym rytem mszy, formuje ministrantów, posiada własną scholę gregoriańską i organizuje pielgrzymki.

Zobacz zdjęcia!

sd, mat

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=84454 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]