Ukraińscy żołnierze skarżą się na zdezelowany sprzęt wojskowy z USA

Aktualizacja: 2015-12-2 9:41 am

Ukraińscy żołnierze są rozczarowani amerykańskimi dostawami sprzętu wojskowego – czytamy na łamach amerykańskiego dziennika „Washington Post”. Ich zdaniem, w większości jest on przestarzały i zdezelowany.

Jak pisze „Washington Post”, 120 pojazdów Humvee, które wśród entuzjazmu ukraińskich mediów i amerykańskich dyplomatów przysłano na Ukrainę, to egzemplarze liczące sobie nawet ponad 25 lat. Pochodzą one z końca lat osiemdziesiątych i początku dziewięćdziesiątych. Co więcej, mimo deklaracji, że wszystkie posiadały odpowiednie opancerzenie, w trzech Humvee stwierdzono, że ich drzwi i szyby zostały wykonane z plastiku. W innym pojeździe opony po przejechaniu kilkuset kilometrów nie nadawały się do użytku.

W ramach pomocy wojskowej wartej 260 mln dolarów obiecano również kamizelki kuloodporne. Jedna z ukraińskich jednostek, licząca ponad 100 ludzi, otrzymała jedną kamizelkę, której Amerykanie nie używają od co najmniej 15 lat.

Powołując się na jednego z dowódców ukraińskich sił rządowych napisano, że zdezelowany sprzęt wystawia na ciężką próbę ducha walki ukraińskich żołnierzy, którzy muszą walczyć na wschodzie Ukrainy ze świetnie wyposażonymi przez rosyjską stronę separatystami.

Frustrację wśród Ukraińców wzbudzają również trudności i koszty związane m.in. z naprawą pojazdów Humvee. Zdaniem jednego z ukraińskich dowódców, za cenę jeden opony (1000 dol.) można by kupić używany nieopancerzony samochód terenowy.

Jak dotąd Pantagon nie ustosunkował się do krytyki ze strony ukraińskich żołnierzy. Jednocześnie jego rzecznik, Joe Sowers zapewnił, że USA są dalej gotowe pomagać Ukrainie w zaprowadzeniu bezpieczeństwa na jej wschodniej granicy.

Z kolei wysoki urzędnik departamentu obrony USA tłumaczył złą jakość sprzętu koniecznością szybkiego dostarczenia go na Ukrainę. Przyznał, że nie wszystko odbyło się „jak należy”. „Chcieliśmy dostarczyć jak najszybciej sprzęt, ale nie mieliśmy na to środków finansowych” – powiedział.

washingtonpost.com / dw.de / Kresy.pl

Za: Kresy.pl (01 grudnia 2015)

KOMENTARZ BIBUŁY: Z jednej strony cieszy, że ukraińscy banderowscy nacjonaliści nie będą mieli sprzętu mogącego utworzyć militarną siłę mogącą zagrozić Polsce  – na co z utęsknieniem czekają – a z drugiej pokazuje prawdziwą twarz Stanów Zjednoczonych, które oficjalnie wypowiadają gładkie słówka i składają obietnice, będące – jak to w zwyczaju tego imperialistycznego i do szpiku syjonistycznego państwa – obietnicami bez pokrycia.

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=84354 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]