Aktualizacja strony została wstrzymana

Prof. Nicieja: Nie możemy zamknąć Polski w pudełku dzisiejszych granic

Redakcja „Kuriera Galicyjskiego” nagrała wystąpienie prof. Stanisława Niciei – rektora Uniwersytetu Opolskiego a przy tym historyka zasłużonego dla przybliżania dziejów Kresów Wschodnich. Prof. Nicieja opowiedział jak odparował ukraińskiemu nacjonaliście, który pytał go dlaczego zajmuje się „ukraińskimi miastami”.

Prof Nicieja wspomina spotkanie z członkiem neobanderowskiego „Pawego Sektora” w Stanisławowie, który według niego zapytał – „Dlaczego z uporem maniaka od 35 lat pan się zajmuje naszymi ukraińskimi miastami. Zaczął Pan od Lwowa […] po tym Lwowie i Orlętach zaczął pan pisać o Kołomyi, Stryju, Krzemieńcu, Kamieńcu Podolskim, Tarnopolu, Stanisławowie. Czy pan nie ma o czym pisać w Polsce? Dlaczego pan ciągle o naszych miastach? [….] Dlaczego pan się tymi naszymi ukraińskimi miastami zajmuje?”. Prof. Nicieja, jak relacjonuje, odpowiedział – „Proszę pana, ja nie zajmuję się waszymi ukraińskimi miastami. Ja jestem historykiem Polski i piszę historię Polski. Muszę Panu uświadomić, że Polska, która się tym wyróżnia jako duży naród europejski […] że na przestrzeni tysiąca lat Polska jako państwo miała pulsujące granice […] Jeżeli będę opisywał historię w granicach dzisiejszego państwa czyli III RP, państwa między Bugiem a Odrą, oznacza to wycięcie sobie 3/4 mózgu. Bo gdzie się urodził Moniuszko, Kościuszko, Słowacki, Mickiewicz, Zapolska, Grottger, Konwicki, Herbert, Hemar?”.

Wystąpienie prof. Niciei miało miejsce w czasie XXIII Dni Lwowa w Warszawie

 

kuriergalicyjski.com/kresy.pl 

Za: Kresy.pl (01 grudnia 2015) | http://www.kresy.pl/wydarzenia,ukraina?zobacz/prof-nicieja-nie-mozemy-zamknac-polski-w-pudelku-dzisiejszych-granic-video | Prof. Nicieja: Nie możemy zamknąć Polski w pudełku dzisiejszych granic [+VIDEO]

Skip to content