Aktualizacja strony została wstrzymana

Skradziono kolejne tabernakulum z Najświętszym Sakramentem. Biskup drohiczyński apeluje o modlitwę

Nieznani sprawcy w nocy z 27 na 28 listopada włamali się do kościoła parafialnego pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Milejczycach. Ze świątyni skradziono tabernakulum, w którym znajdowały się trzy naczynia liturgiczne z przechowywanym w nich Najświętszym Sakramentem.

Z wielkim bólem i smutkiem pragnę poinformować, że w nocy z 27 na 28 listopada br., nieznani jak dotąd sprawcy, włamali się do kościoła parafialnego pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Milejczycach – czytamy w komunikacie biskupa drohiczyńskiego.

Profanatorzy wtargnęli do świątyni wyłamując drzwi wejściowe, a następnie wyrwali z drewnianej obudowy metalowe tabernakulum, które zabrali ze sobą w nieznane miejsce. We wnętrzu tabernakulum znajdowały się trzy naczynia liturgiczne z przechowywanym w nich Najświętszym Sakramentem. 

„Ten haniebny czyn napawa ogromnym niepokojem i smutkiem, ponieważ posiada znamiona zamierzonej profanacji, zranienia religijnych uczuć wiernych i zniewagi religii chrześcijańskiej” – podkreśla ksiądz biskup Tadeusz Pikus.

Jak przypomina Ordynariusz Drohiczyński „profanacja Najświętszego Sakramentu należy do ciężkich przestępstw przeciwko religii. Kodeks Prawa Kanonicznego stwierdza: „Kto Postacie konsekrowane porzuca albo w celu świętokradczym zabiera lub przechowuje, podlega ekskomunice wiążącej mocą samego prawa, zarezerwowanej Stolicy Apostolskiej” (kan. 1367).

„Dlatego też zwracam się z apelem do sprawców tego niegodziwego czynu, aby nie dokonywali dalszej profanacji i jak najszybciej zwrócili Najświętszy Sakrament” – wzywa ksiądz biskup.

W związku z profanacją w parafii Milejczyce każdego dnia po Mszy św., przez okresu Adwentu będą śpiewane suplikacje.

Ksiądz biskup wezwał wszystkich Księży Proboszczów Diecezji Drohiczyńskie, aby w II Niedzielę Adwentu, czyli 6 grudnia br. – w duchu wynagrodzenia za haniebną profanację – po każdej Mszy św. wystawili Najświętszy Sakrament i odśpiewali „Święty Boże, Święty Mocny”.

W kościele parafialnym w Milejczycach w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP 8 grudnia o godz. 17.00 zostanie odprawiona ekspiacyjna Msza św. pod przewodnictwem księdza biskupa, która zostanie połączona z obrzędem publicznego przebłagania.

To kolejna w ostatnim czasie kradzież Najświętszego Sakramentu z polskiej świątyni. Do profanacji doszło w kościele pw. św. Wojciecha w Kawicach. Nieznani sprawcy po włamaniu się do świątyni wynieśli tylko jedną rzecz – tabernakulum, w którym był Najświętszy Sakrament.

Pojawiające po tym zdarzeniu się doniesienia o możliwych kolejnych profanacjach okazują się być niestety prawdziwe.

Czytaj więcej: Nocne patrole w Krakowie. Wszechpolacy strzegą kościoła św. Wojciecha przed zapowiadaną profanacją.

Źródło: drohiczynska.pl

luk

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2015-12-01)

Skip to content