Książe Karol: przyczyną wojny w Syrii są… zmiany klimatyczne

Aktualizacja: 2015-11-25 9:23 am

Niepowodzenia w walce z rzekomym ociepleniem klimatu są zasadniczą przyczyną wojny domowej w Syrii, terroryzmu i kryzysu imigracyjnego w Europie – przekonuje książę Karol.

W przyszłym tygodniu, brytyjski następca tronu ma wygłosić przemówienie rozpoczynające szczyt klimatyczny w Paryżu, gdzie 118 liderów państw ma – jak się przewiduje – podpisać umowę w sprawie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, by nie dopuścić do wzrostu temperatury na świecie o dwa stopnie Celsjusza.

Książę w wywiadzie dla Sky News, który został wyemitowany w poniedziałek i zarejestrowany przed atakami w Paryżu, stwierdził: – Niektórzy z nas mówili już 20 lat temu, że jeśli nie zajmiemy się tymi kwestiami, to będziemy świadkami coraz większej liczby konfliktów o dostęp do ograniczonych zasobów i będziemy mieć coraz większe problemy z powodu suszy, a także kumulujących się efektów zmian klimatycznych.

Przedstawiciel brytyjskiej rodziny królewskiej wyjaśnił, że „w rzeczywistości jednym z głównych powodów horroru w Syrii, była susza, która trwała około pięciu czy sześciu lat, co oznaczało, że ogromna liczba ludzi w końcu musiała opuścić gospodarstwa i przenieść się do miast”.

Książe Karol nie pierwszy raz wypowiadał się w kwestiach rzekomych zmian klimatycznych i tzw. zrównoważonego rozwoju. Już nie raz z tego powodu był oskarżony o próbę wpływania na polityków.

Zapytany w wywiadzie, czy istnieje bezpośredni związek między zmianami klimatu, konfliktami i terroryzmem, Karol odparł: – Oczywiście. Nigdy nie działamy w taki sposób, aby przeciwdziałać takim zmianom u korzeni i to, co nas spotyka wynika z tego, jak traktujemy naturę.  

Szczyt klimatyczny rozpocznie się w Paryżu 30 listopada. Politycy dyskutować będą m.in. o finansowaniu programu, ograniczającego emisję szkodliwych substancji do atmosfery w krajach rozwijających się. KE postuluje, by kraje UE całkowicie zrezygnowały z pozyskiwania energii z węgla i skupiły się na gazie oraz tzw. źródłach energii odnawialnej.

Stanowisko to wydaję się nie podzielać rząd niemiecki, który – po zainwestowaniu milionów euro w dofinansowanie programów pozyskiwania energii odnawialnej, na nowo powraca do subwencjonowania kopalń.

Źródło: yahoo.com., AS.

Tags: , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=84256 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]