Nie szczepisz dzieci – zapłacisz karę. Grzywny mogą wynieść łącznie aż 50 tysięcy złotych!

Aktualizacja: 2015-11-6 3:35 pm

140 rodzin z województwa pomorskiego zostało ukaranych grzywnami za odmowę szczepienia swoich dzieci. Kary finansowe są niezwykle surowe i mogą wynieść maksymalnie aż 50 tysięcy złotych. Rodzice odwołują się do Ministerstwa Zdrowia. Nałożone na nich grzywny zostaną cofnięte, jeśli zmienią swoje decyzje i zaszczepią dzieci.

Prawdopodobnie większość rodziców będzie trwała przy swoich racjach. Tylko część ukaranych postanowiło zaszczepić dzieci, by uniknąć grzywny. Procedura państwowego napominania rodziców niechętnych do sztucznego uodparniania dzieci rozpoczyna się od pisemnych wezwań i apeli. Dalszym etapem jest grzywna, której wysokość to maksymalnie 10 tysięcy złotych. Może być nakładana wiele razy, jednak suma kar to maksymalnie 50 tysięcy złotych.

Ci z rodziców, którzy trwają przy swoich przekonaniach i bronią dzieci przed szczepieniami, odwołują się od decyzji wojewody. Ten jednak oddala wnioski, więc rodzice walczą o prawo do odmowy w Ministerstwie Zdrowia.

Główną motywacją kierującą rodziców do nie szczepienia dzieci jest obawa o powikłania związane ze sztucznym uodparnianiem jakie, ich zdaniem, mogą wystąpić u dzieci. Często powtarzanymi obawami jest zaistnienie autyzmu.

Źródło: tvp.info

MWł

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=84100 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]