Aktualizacja strony została wstrzymana

Izrael bezprawnie pobiera narządy Palestyńczyków do przeszczepu?

W liście do brytyjskiego ambasadora Matthew Rycrofta, przewodniczącego Rady Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych, główny delegat palestyński w NZ, Riyad Mansour oskarżył Izrael o pobieranie narządów od Palestyńczyków postrzelonych przez siły izraelskie. Władze izraelskie oskarżenia odrzucają, argumentując, że są one przejawem skrajnego antysemityzmu.

„Po zwrocie ciał Palestyńczyków zabitych przez okupanta w październiku badania lekarskie wykazały, że zwłoki były pozbawione rogówek i innych narządów” – napisał  Mansour. Dodał, że jest to potwierdzenie „ostatnich doniesień na temat pobierania organów” przez „okupanta izraelskiego”.

Ambasador Izraela przy NZ, Danny Danon w środę odpisał w liście do sekretarza generalnego Ban Ki-moona, że oskarżenia Palestyńczyków, to wyraz skrajnego antysemityzmu. „Ta zniewaga krwi, jakiej dopuścił się palestyński przedstawiciel, zdradza jego osobiste antysemickie motywy i prawdziwe oblicze” – dodał Danon. Przedstawiciel władz izraelskich wezwał NZ do „odrzucenia złowrogich oskarżeń i potępienia przywódców palestyńskich za ciągłe nawoływanie do nienawiści.

W październiku, w wyniku napięcia palestyńsko-izraelskiego wokół tzw. Świątynnego Wzgórza we Wschodniej Jerozolimie, zginęło jedenastu Izraelczyków i co najmniej sześćdziesięciu ośmiu – głównie nieletnich –  Palestyńczyków, postrzelonych przez siły izraelskie.

Oskarżenia pod adresem Izraela odnośnie nielegalnego handlu organami, pobierania narządów od pacjentów żydowskich bez zgody rodziny i pobierania organów od Palestyńczyków pojawiały się już nie raz. Wyznanie mojżeszowe zabrania dawstwa organów. W 2009 roku wybuchła wielka afera, o której rozpisywały się media izraelskie i światowe odnośnie powszechnej praktyki szpitali, pobierających narządy od pacjentów  z pominięciem jakichkolwiek procedur. Władze niektórych placówek medycznych pod naciskiem społecznym przyznały się do nielegalnych praktyk. W  2012 r. Kneset przyjął ustawę, która miała wyeliminować handel organami i wszelkie inne nadużycia w zakresie transplantologii.

Źródło: wrmea.org, AS.

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2015-11-06) | http://www.pch24.pl/izrael-bezprawnie-pobiera-narzady-palestynczykow-do-przeszczepu-,39207,i.html