Izrael bezprawnie pobiera narządy Palestyńczyków do przeszczepu?

Aktualizacja: 2015-11-6 12:28 pm

W liście do brytyjskiego ambasadora Matthew Rycrofta, przewodniczącego Rady Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych, główny delegat palestyński w NZ, Riyad Mansour oskarżył Izrael o pobieranie narządów od Palestyńczyków postrzelonych przez siły izraelskie. Władze izraelskie oskarżenia odrzucają, argumentując, że są one przejawem skrajnego antysemityzmu.

“Po zwrocie ciał Palestyńczyków zabitych przez okupanta w październiku badania lekarskie wykazały, że zwłoki były pozbawione rogówek i innych narządów” – napisał  Mansour. Dodał, że jest to potwierdzenie “ostatnich doniesień na temat pobierania organów” przez „okupanta izraelskiego”.

Ambasador Izraela przy NZ, Danny Danon w środę odpisał w liście do sekretarza generalnego Ban Ki-moona, że oskarżenia Palestyńczyków, to wyraz skrajnego antysemityzmu. “Ta zniewaga krwi, jakiej dopuścił się palestyński przedstawiciel, zdradza jego osobiste antysemickie motywy i prawdziwe oblicze” – dodał Danon. Przedstawiciel władz izraelskich wezwał NZ do „odrzucenia złowrogich oskarżeń i potępienia przywódców palestyńskich za ciągłe nawoływanie do nienawiści.

W październiku, w wyniku napięcia palestyńsko-izraelskiego wokół tzw. Świątynnego Wzgórza we Wschodniej Jerozolimie, zginęło jedenastu Izraelczyków i co najmniej sześćdziesięciu ośmiu – głównie nieletnich –  Palestyńczyków, postrzelonych przez siły izraelskie.

Oskarżenia pod adresem Izraela odnośnie nielegalnego handlu organami, pobierania narządów od pacjentów żydowskich bez zgody rodziny i pobierania organów od Palestyńczyków pojawiały się już nie raz. Wyznanie mojżeszowe zabrania dawstwa organów. W 2009 roku wybuchła wielka afera, o której rozpisywały się media izraelskie i światowe odnośnie powszechnej praktyki szpitali, pobierających narządy od pacjentów  z pominięciem jakichkolwiek procedur. Władze niektórych placówek medycznych pod naciskiem społecznym przyznały się do nielegalnych praktyk. W  2012 r. Kneset przyjął ustawę, która miała wyeliminować handel organami i wszelkie inne nadużycia w zakresie transplantologii.

Źródło: wrmea.org, AS.

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=84096 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]