Chińczycy ujawniają: mamy teleskop na Księżycu – od 2 lat

Aktualizacja: 2015-10-15 12:38 pm

Od 2013 roku nowoczesny chiński teleskop ukryty wewnątrz lądownika Chang’e 3 prowadzi obserwację kosmosu z powierzchni Księżyca. Według serwisu newscientist.com to pierwszy tego rodzaju sprzęt umieszczony na księżycu.

Istnienie teleskopu ujawnił Jing Wang z Narodowego Obserwatorium Astronomicznego w Pekinie, które opiekuje się projektem. Urządzenie służy to wykrywania ultrafioletu, co na Księżycu jest znacznie prostsze na Ziemi. Ponadto, ponieważ nasz naturalny satelita obraca się wokół własnej osi znacznie wolniej niż nasza planeta, możliwa jest dłuższa obserwacja wybranego punktu.  Chińczycy twierdzą, że od czasu lądowania teleskop pracował przez 2 tys. godzin i obserwował 40 gwiazd.

Newscientist.com / Kresy.pl

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=83795 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]