Każdego dnia w Domu św. Marty odbywa się miniaturowy „synod cieni”?

Każdego dnia w Domu św. Marty odbywa się „synod cieni”. Papież spotyka się z niektórymi ojcami synodalnymi i gośćmi z zewnątrz, co pogłębia niepewność związaną z efektami prac biskupów – czytamy na łamach „Die Tagespost”.

„Kto co mówi, jak silnie ścierają się dwa fronty (a nikt do tej pory nie zaprzeczył, że te fronty istnieją), ani co zasadniczo dzieje się w Auli Synodalnej – wszystko to nie przedostaje się do opinii publicznej. (…) W ciągu najbliższych dni wyjdzie na jaw, ilu ojców synodalnych życzy sobie poszczególnych zmian w praktyce Kościoła. Jak kilka dni temu powiedział dziennikarzom kardynał Luis Antonio Tagle z Manili, jeden z czterech przewodniczących obrad, trzystu biskupów nie zebrało się w jednym miejscu by nie podjąć żadnej decyzji” – pisze „Die Tagespost”.

„Niepewność co do długich, trzytygodniowych negocjacji zwiększa fakt, że w pokojach gościnnych Watykanu, w Domu św. Marty, odbywa się coś w rodzaju synodu cieni. Papież Franciszek spotyka się z uczestnikami synodu i gośćmi z zewnątrz, by indywidualnie z nimi porozmawiać. W końcu, to do papieża należy decyzja dotycząca dalej otwartych kwestii i przedstawienie decyzji całemu Kościołowi w tekście podsumowującym. A jak dotąd pozostaje to największą zagadką będącą u podstaw całego synodu” – czytamy na łamach gazety.

Wiele zależy od tego, jakie wnioski posynodalne przedstawi papież. Może po dłuższym czasie zaprezentować adhortację posynodalną, bądź może „w zrozumiały sposób i w jakiejkolwiek formie, którą wybierze” – jak zauważa „Die Tagespost” – zaprezentować swoje konkluzje w trakcie ostatniego dnia synodu, 24 października.

Jak czytamy na łamach „Rorate Caeli”, dziennikarz piszący o zakulisowych spotkaniach mógł nawet nie zdawać sobie sprawy z wagi tej informacji. „W przypadku synodu biskupów nie ma metody, reguł ani planu, tylko wola osiągnięcia określonego celu, bez względu na wykorzystywane środki” – oceniają autorzy strony.

źródło: Rorate Caeli

mat

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2015-10-15)

 


 

Link to tekstu: Rorate Ceali – „Explosive Revelation: Miniature Shadow Synod being held with Pope and outside guests every day at Santa Marta”

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content