Franciszek poprawił wizerunek Kościoła w USA, jednak wśród katolików mniej popularny niż Benedykt XVI

Aktualizacja: 2015-10-9 1:19 pm

Wizyta Ojca Świętego w USA poprawiła wizerunek Kościoła katolickiego w amerykańskim społeczeństwie. Pozytywną przemianę w postrzeganiu katolicyzmu potwierdza 28 proc. amerykańskiego społeczeństwa. Pod tym względem największy wpływ Franciszek miał wśród liberałów (39 proc.), elektoratu Partii Demokratycznej (35 proc.) oraz tych, którzy określają się jako umiarkowani (31 proc.).

Jeśli chodzi o opinię o samym Franciszku, to trzeba zaznaczyć, że najlepiej był on oceniany na początku tego roku. Pozytywnie postrzegało go wówczas 70 proc. Amerykanów. W następnych miesiącach jego popularność spada do 64 proc. Autorzy badań nie potrafią podać przyczyn tej tendencji. Spośród wydarzeń, które mogły mieć wpływ na opinię publiczną w USA, wymienić jednak można wizytę Franciszka w Ameryce Południowej oraz ogłoszenie ekologicznej encykliki Laudato si’. Niedawna podróż Papieża do USA pozwoliła mu jednak w dużej mierze odzyskać zaufanie Amerykanów. Aktualnie ocenia go pozytywnie 68 proc. badanych.

Nieco inne są natomiast odczucia amerykańskich katolików. W lutym Franciszek był pozytywnie oceniany przez 90 proc. badanych, w czerwcu przez 86 proc., a bezpośrednio po pielgrzymce przez 81 proc. To notowania niższe niż miał Benedykt XVI po swej wizycie w USA w 2008 r., kiedy pozytywnie oceniało go 83 proc. wiernych. Wówczas Papież Senior w kilka dni zjednał sobie przychylność 9 proc. katolików, Franciszek natomiast – wręcz przeciwnie – stracił w oczach swych wyznawców. Jak pokazują badania Pew Research Center, największy wpływ na te wyniki mają katolicy praktykujący, czyli ci, którzy przynajmniej raz w tygodniu uczęszczają do kościoła. W lutym aż 95 proc. z nich oceniało Franciszka pozytywnie, a po wizycie zaledwie 84 proc. Co jednak znamienne, ci, którzy przestali Papieża oceniać pozytywnie, nie oceniają go negatywnie. Odpowiadają jedynie, że nie mają wyrobionej opinii na jego temat, co – bardziej niż o niechęci – może świadczyć o pewnym zakłopotaniu, w jakie wprawia ich Ojciec Święty.

Badania opinii publicznej potwierdzają też popularność, jaką cieszyła się papieska wizyta w USA. Połowa Amerykanów potwierdza, że poświęcała jej wiele uwagi.

kb/ rv, pew research center

Za: Radio Watykańskie (09/10/2015)

KOMENTARZ BIBUŁY: Zadziwiające, że pomimo tak nieprzychylnych wypowiedzi udzielanych przez liberalno-lewicowych komentatorów a nawet tych tzw. katolickich dopuszczonych do mediów podczas wizyty Franciszka w USA, nieprzychylnych wobec papieża Benedykta XVI (np. – cytat – “Ojciec Święty Franciszek jest powszechnie kochany, lubiany przez katolików, w przeciwieństwie do niekochanego Benedykta XVI“), przeciętni katolicy dalej bardziej cenią sobie papieża Benedykta XVI.

Widocznie coś czują i chociaż nie potrafią tego określić – bo ich edukacja katechetyczna jak i ich rozeznanie o sytuacji w Kościele, są zerowe – to jednak jakby tęsknią za przywódcą, a nie błaznem machającym rączką i potwierdzającym to samo co mówią i chcą słyszeć przywódcy i możni tego świata..

ZOB. Uwagi o wizycie Franciszka w USA: Zakończenie wizyty Franciszka w USA

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=83728 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]