USA przygotowują się na potencjalny konflikt z Chinami na Morzu Południowochińskim

Aktualizacja: 2015-09-22 10:38 am

Podczas ubiegłotygodniowej konferencji sekretarz obrony USA Ashton Carter powiedział, że Waszyngton rusza do przodu z przygotowaniami do potencjalnego konfliktu z Chinami w spornym rejonie Morza Południowochińskiego.

Carter zaznaczył, że Chiny zamieniają rafy w lotniska i bazy wojskowe, by wzmocnić swoje roszczenia w tym regionie, do którego pretensje zgłasza kilka krajów. Powiedział, że nadszedł czas, by USA zaczęły domagać się od Chin zmniejszenia tempa militaryzacji wysp Spratly, a jednocześnie promując nową dyplomację dla ochrony praw i interesów wszystkich krajów regionu.

Sekretarz obrony USA oświadczył, że Siły Powietrzne USA zamierzają przenieść do regionu „cenne aktywa”, by przeciwstawić się chińskiej ekspansji. Przyznał, że to element amerykańskiego „zwrotu ku Azji”. Dodał, że Stany Zjednoczone będą latać, pływać i operować gdziekolwiek zezwala im na to prawo międzynarodowe. Zaznaczył również, że mimo wparcia dla pokojowego rozwiązania konfliktu, USA powinny uczynić i uczynią wszystko co mogą, by bronić wolność nawigacji na Morzu Południowochińskim.

Wantchinatimes.com / Kresy.pl

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=83462 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]