Historyk: to brytyjski samolot zatopił „Orła”

Jak twierdzi dr Hubert Jando, historyk i autor książki „Orzeł. Historia i hipotezy jego zatonięcia”, słynny polski okręt podwodny ORP „Orzeł” zatonął w wyniku zbombardowania przez brytyjski samolot. Na dowód przytacza raport pilota oraz depeszę przechwyconą przez niemiecki kontrwywiad.

Dr Jando dokładnie przeanalizował wszystkie dotychczasowe koncepcje tłumaczące tragiczne zaginięcie okrętu podwodnego ORP „Orzeł” na Morzu Północnym: wejście na minę, awarię oraz omyłkowe zatopienie przez brytyjski samolot. Jego zdaniem, najbardziej prawdopodobna jest ostatnia z nich.

„Przemawia za nią przede wszystkim raport brytyjskiego pilota. Do dokumentu jako pierwszy dotarł Tomasz Kawa. Lotnik meldował, że 3 czerwca o godzinie 8.04 120 mil od wybrzeży Wielkiej Brytanii zbombardował niemieckiego u-boota. Zrzucił na niego trzy bomby, a każda z nich ważyła 250 funtów. Okręt został trafiony, po czym zanurzył się, a na powierzchni morza pojawiła się plama oleju. (…) Każdy z brytyjskich pilotów po przeprowadzeniu ataku musiał dołączyć do raportu rysunek zatopionej jednostki. Tymczasem okręt naszkicowany po akcji z początku czerwca wcale nie przypominał U-boota, za to był bardzo podobny właśnie do naszego „Orła”” – tłumaczy dr Jadno w wywiadzie dla portalu Polska-zbrojna.pl.

Historyk zauważa, że w tym czasie „Orła” teoretycznie w ogóle nie powinno tam być. Jednak wyjaśnieniem może być depesza przechwycona przez niemiecki kontrwywiad, z której wynika, że aliancki okręt operujący w sektorze A1 został zwolniony z wykonywania zadań i udał się w drogę powrotną do bazy. Wyniki badań dr Jando wskazują, że tylko „Orzeł” mógł operować w tym rejonie Morza Północnego. „Nie wiadomo dokładnie, czy był to meldunek nadany z pokładu na ląd czy odwrotnie, ale to nie ma większego znaczenia. Ważne, że okręt przed feralnym wydarzeniem opuścił swój sektor” – tłumaczy. Jego zdaniem, ORP „Orzeł” najpewniej został zatopiony omyłkowo. Nie wyklucza, że rozwiązanie mogą skrywać tajne brytyjskie archiwa, choć przyznaje, że dostępnych dokumentów na temat okrętu jest bardzo dużo.

Dr Jando przytacza również tajemniczą sprawę dotyczącą tej hipotezy:

„W 1995 roku w czasopiśmie emigracyjnego Stowarzyszenia Marynarki Wojennej „Nasze Sygnały” pojawił się artykuł harcmistrza Kuziakowa. Autor wspomina w nim, że ORP „Orzeł” został zbombardowany przez brytyjski samolot. Na czym opierał swoje przekonanie, nie mam pojęcia. Niestety, nie zdążyłem z nim porozmawiać, bo kilka lat później zmarł”.

Polska-zbrojna.pl / Kresy.pl

Za: Kresy.pl (21 wrzesnia 2015) | http://www.kresy.pl/wydarzenia,bezpieczenstwo-i-obrona?zobacz/historyk-to-brytyjski-samolot-zatopil-orla

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content