Były dyrektor Instytutu Noblowskiego: Obama dostał Nobla „na zachętę”. „To był błąd”

Aktualizacja: 2015-09-18 3:25 pm

Wieloletni dyrektor Norweskiego Instytutu Noblowskiego – wbrew tradycji tajności obrad – ujawnił szczegóły przyznania Barackowi Obamie nagrody Nobla. Pierwszy czarnoskóry prezydent USA miał zostać nagrodzony dla zachęty do realizowania obiecanych dzieł pokoju, co – jak stwierdza po kilku latach Geir Lundestad – było błędem.

Geir Lundestad, pełniący przez ćwierć wieku funkcję dyrektora Norweskiego Instytutu Noblowskiego przyznał, iż decyzja o przyznaniu w 2009 roku Barackowi Obamie nagrody Nobla została podjęta nie tyle na podstawie faktycznych osiągnięć prezydenta USA, ile „na zachętę” do spełnienia złożonych obietnic. Z dzisiejszej perspektywy Lundestad ocenia, iż był to błąd.

Myśleliśmy, że umocni to Obamę, lecz nie przyniosło to pożądanego skutku ­­­– powiedział wieloletni dyrektor Instytutu i sekretarz Komitetu Noblowskiego w wywiadzie dla agencji „The Associated Press”. Czyniąc publicznie taką konstatację Geir Lundestad złamał dotychczasową tradycję tajności obrad Komitetu.  

Były dyrektor – który w 2014 roku przekazał funkcję swemu następcy – stwierdził także, iż ówczesna decyzja zamiast stać się pożytecznym impulsem dla Amerykanów, wywołała falę krytyki.

„Nawet wielu zwolenników Obamy było przekonanych, iż ta nagroda jest błędem” – napisał Lundestad w książce zawierającej jego wspomnienia. „W tym sensie Komitet nie osiągnął tego, co zamierzał” – dodał.

Agencja prasowa „The Associated Press” przypomniała, iż sam Barack Obama był zaskoczony przyznaniem mu nagrody i rozważał nawet niepojawienie się na gali w Oslo, a jego administracja sprawdzała, czy w historii nagrody zdarzały się podobne przypadki. Jak zauważyła agencja, zdarzało się to rzadko, głównie gdy rządy nie zezwalały na wyjazd laureatów nagrody.

Obama w momencie otrzymania nagrody piastował urząd prezydenta zaledwie od roku.

Źródło: bizpacreview.com

FO

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=83411 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]