„Nazistowskie korzenie ohydnego oblicza wschodniej Europy”. Gross atakuje postawę Polski ws. uchodźców

Aktualizacja: 2015-09-14 11:07 am

Jan T. Gross, autor publikacji i wypowiedzi szkalujących Polaków, na łamach “Die Welt” atakuje kraje Europy Środkowej, w tym Polskę, za postawę wobec kryzysu imigracyjnego. Twierdzi, że „ohydne oblicze Polaków pochodzi jeszcze z czasów nazistowskich”.

“Czy Polacy zapomnieli historię własnej emigracji i czy wschodni Europejczycy nie mają w ogóle wstydu? Od wieków ich przodkowie masowo emigrowali, uciekając przed materialną biedą i politycznymi prześladowaniami. Dziś ich bezlitosne zachowanie i bezczelna retoryka ich polityków są wodą na młyn populizmu” – twierdzi Jan T. Gross.

„Jeszcze niedawno, w latach tuż po wojnie, Żydzi, którzy na wschodzie Europy przeżyli Holocaust, musieli uciekać przed morderczym antysemityzmem swoich polskich, węgierskich, słowackich i rumuńskich sąsiadów, i to akurat do Niemiec, szukając schronienia w obozach wypędzonych”. Jego twierdzi, nawet dziś muzułmanie nie chcą osiedlać się w Europie Środkowej i wolą uciekać do „niemieckiego bezpieczeństwa”.

Zdaniem Grossa „ohydne oblicze” Polaków pochodzi jeszcze z czasów nazistowskich:

„Korzenie postawy wschodniej Europy, która teraz pokazuje swoje ohydne oblicze, biorą się bezpośrednio z drugiej wojny światowej i z czasów tuż po jej zakończeniu. Polacy byli nie bez racji dumni z oporu, jaki stawiali nazistowskim okupantom, ale faktycznie podczas wojny zabili więcej Żydów niż Niemców”.

Gross stwierdził, że Polska nigdy nie rozprawiła się ze swoim antysemityzmem. Uważa również, że „wszystkie okupowane kraje w Europie w pewnym stopniu miały udział w dążeniu nazistów do zgładzenia Żydów”. Otwarcie chwali również postawę Niemiec, a szczególnie kanclerz Merkel, w kwestii kryzysu imigracyjnego.

„Po zakończeniu wojny Niemcy, ze względu na denazyfikację przeprowadzoną przez aliantów i ich odpowiedzialność za planowanie i realizację Holocaustu, nie mieli innego wyboru jak rozprawić się ze swoją zbrodniczą przeszłością. Był to długi i trudny proces, ale niemieckie społeczeństwo, które było świadome swoich historycznych zbrodni, nauczyło się stawiać czoło moralnym i politycznym wyzwaniom, jakim jest też obecny napływ uchodźców. Kanclerz Angela Merkel w kryzysowym momencie wykazała się swego rodzaju przywództwem, które powinno zawstydzić wszystkich wschodnioeuropejskich polityków”.

„Europa Wschodnia musi dopiero dokonać rozprawy ze swoją zbrodniczą przeszłością. Dopiero kiedy to się odbędzie, ludzie uznają za swój obowiązek ratowanie tych, którzy uciekają przed brutalnością losu” – podsumowuje Gross.

dw.de / Kresy.pl

Za: Kresy.pl (14 wrzesnia 2015)

 


 

Japoński dziennik zamieścił antypolski tekst Jana T. Grossa

Na stronach „The Japan Times”, anglojęzycznego japońskiego dziennika ukazało się tłumaczenie artykułu Jana T. Grossa z „Die Welt”, krytykującego działania Polski w kontekście kryzysu imigracyjnego. Znalazło się w nim stwierdzenie, że w czasie II WŚ Polacy zabili więcej Żydów niż Niemców.

Nie tylko Japończycy, ale i inne osoby posługujące się językiem angielskim mogą przeczytać artykuł, w którym Gross napisał, że “Polacy byli nie bez racji dumni z oporu, jaki stawiali nazistowskim okupantom, ale faktycznie podczas wojny zabili więcej Żydów niż Niemców (Consider the Poles, who, deservedly proud of their society’s anti-Nazi resistance, actually killed more Jews than Germans during the war)”.

Gross napisał również m.in., że Polska nigdy nie rozprawiła się ze swoim antysemityzmem, zaś „wszystkie okupowane kraje w Europie w pewnym stopniu miały udział w dążeniu nazistów do zgładzenia Żydów”.

Artykuł został pierwotnie opublikowany przez niemiecki dziennik „Die Welt”. Później zamieścił on odpowiedź zastępcy prezesa IPN Pawła Ukielskiego. Tłumaczył on, że Gross swoje “historyczne rozważania zaczyna tyleż efektownym, co fałszywym twierdzeniem, że Polacy w czasie wojny zabili więcej Żydów niż Niemców”.

O sprawie został poinformowany rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski.

Fundacja Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga przeciw Zniesławieniom złożyła doniesienie do prokuratury ws. popełnienia przestępstwa przez Jana Tomasz Grossa.

Japantimes.co.jp / historia.org.pl / Kresy.pl

Za Kresy.pl (19 wrzesnia 2015)

 


 

Za:
Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

Zgłoś błąd na stronie

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=83338 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]