Warszawa wolna od „tęczy”! TVN 24 ukradkiem ociera łzy po instalacji

Aktualizacja: 2015-08-27 11:03 am

W nocy ze środy na czwartek rozpoczęła się rozbiórka symbolu środowisk LGBT – „tęczy”, hańbiącego warszawski Plac Zbawiciela. Instalacja budziła wiele negatywnych emocji. W swojej trzyletniej historii kilkakrotnie była podpalana. Najsłynniejsza spontaniczna dekonstrukcja miała miejsce podczas Marszu Niepodległości w 2013 roku.

Od czwartkowego poranku TVN24 pokazuje warszawski Plac Zbawiciela wolny od ordynarnej homopropagandy. Emitowane są także materiały z przeszłości instalacji, w tym pożary i manifestacje przeciwko jej istnieniu. Stacja jest wyraźnie zasmucona faktem, że umowa między rządzonym przez Platformę Obywatelską miastem, a Instytutem Adama Mickiewicza wygasa z końcem 2015 roku. Pokazywane ujęcia połączone są ze scenami nagranymi w nocy ze środy na czwartek. Wtedy też grupki warszawskich hipsterów i lewicujących dziennikarzy żegnały „tęczę”. Z kolei Jarosław Kuźniar dziwił się dlaczego instalacja, tak jak krzyż pod Pałacem Prezydenckim, nie ma swoich obrońców…

Instalacja pojawiła się na Placu Zbawiciela w czerwcu 2012 roku. Jej autorzy próbowali wmawiać, że symbolizuje przymierze Pana Boga i narodu wybranego. W swoich deklaracjach nie byli jednak konsekwentni i zdarzało im się przyznawać, że faktycznie chodzi o to aby symbol sodomitów prowokacyjnie stał przed katolickim kościołem.

Gdy w trakcie Marszu Niepodległości w 2013 roku doszło do piątego spalenia „tęczy” władze miasta postanowiły chronić obiekt bardziej niż strategiczne budynki czy polityków przed podsłuchami. W okolicy instalacji zainstalowano monitoring i zraszacze przeciwpożarowe, a miejsce patrolowali funkcjonariusze. W Internecie pojawiły się nawet strony donoszące na bieżąco o tym czy „tęcza” aktualnie płonie. Łącznie w ciągu trzech lat paliła się siedmiokrotnie.

Nie wiadomo gdzie teraz trafi „tęcza”. Lewicowo-liberalni obrońcy instalacji mają kilka pomysłów. Z naszej strony proponujemy wysypisko śmieci.

Źródło: TVN24

MWł

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=83154 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]