Biskup z Boliwii zakazał w swojej diecezji Komunii św. na rękę

Aktualizacja: 2015-08-20 9:37 am

Nasi partnerzy w Adelante la Fe / Rorate Caeli en Espanol, donoszą, że biskup diecezji Oruro, Boliwia ogłosił w ostatnią niedzielę, że nie będzie już na terenie jego diecezji możliwości otrzymania Komunii na rękę (Exclusiva: El Obispo de Oruro prohíbe la comunión la mano en pl diócesis su). Raport mówi, że biskup, polski misjonarz-werbista Krzysztof Białasik, podjął tę decyzję, gdyż zauważył, że niektórzy ludzie otrzymują Hostię, ale jej nie spożywają najwyraźniej chcąc z nieznanych powodów wynieść ją.

Bp Białasik ma 57 lat i został mianowany biskupem Oruro przez papieża Benedykta XVI w dniu 30 czerwca, 2005; został konsekrowany we wrześniu tego samego roku.

Według naszej wiedzy, bp Białasik jest już trzecim biskupem w ciągu ostatnich dziesięciu lat, który podjął taką decyzję o wycofaniu zgody na Komunię na rękę w swojej diecezji. Dotychczas takie decyzje podejmowano odnośnie poszczególnych kościołów lub większych uroczystości z udziałem dużej liczby wiernych.[…] Pierwszym był Juan Luis Cipriani Lima kardynał, Peru w 2008 roku (ponownie w 2011 roku dla dużych uroczystości), następnie kardynał Malcolm Ranjith Kolombo, Sri Lanka w 2011 roku (powtórzył w 2012). Czwarty biskup, zmarły niedawno Rogelio Livieres (niech spoczywa w pokoju), zdecydowanie potępił Komunię na rękę, w sierpniu 2014 w jednym z ostatnich aktów jako biskup Ciudad de Este.[…] Wreszcie, Konferencja Biskupów Katolickich Nigerii tymczasowo dozwoliła na komunię na rękę w lipcu ubiegłego roku ( z powodu strachu przed wirusem Ebola), po czym szybko wycofała to pozwolenie (w grudniu), gdy panika minęła.

Kilku innych biskupów diecezjalnych podjęło działania nakazujące Komunię na język w pewnych okolicznościach. Należą do nich: biskup Antonio Carlos Rossi Keller Frederico, Westfalia, Brazylia, który ogłosił pod koniec 2011 roku , że osoby otrzymujące od niego Komunię w jego katedrze, powinny to uczynić na język klęcząc; Biskup Eduardo Maria Taussig San Rafael, Argentyna, który wymagał od wszystkich tego samego odnośnie przyjmowania Komunii w jego katedrze w tym samym roku; Kardynał Carlo Caffarra w Bolonii, który zlecił w 2009 roku, że w trzech głównych kościołach w jego archidiecezji (Katedra św Piotra, Bazylika San Petronio i Sanktuarium Madonny di San Luca) komunia ma być udzielana wiernym tylko na język. Oczywiście przykładem tych decyzji było postępowanie papieża Benedykta XVI począwszy od Bożego Ciała 2008, oraz szeroko relacjonowany (ale często łamany) wymóg, że podczas Mszy papieskich w Bazylice Świętego Piotra Komunia miała być podawana tylko na język.

Wreszcie warto przypomnieć jeszcze jeden przypadek jakim był, obecnie już na emeryturze , bp Juan Rodolfo Laise OFMCap, który w 1996 roku wytrzymał ogromną presję będąc jedynym biskupem diecezjalnym w Argentynie , który odmówił umożliwienia komunii na rękę w jego diecezji (San Luis), gdy taki indult został udzielony dla Argentyny. Powiedziano nam, że diecezja nadal utrzymuje ten zakaz. Jego decyzja doprowadziła go do napisania książki (“Komunia na rękę”) a także wystąpień na różnych konferencjach w obronie przyjmowania Komunii na język. Tradycyjni katolicy zaznajomieni z sytuacją w pod koniec lat 90-tych i na początku 2000 roku donosili, że stał się również zwolennikiem i przyjacielem Tradycyjnej Mszy Łacińskiej, którą oferował w wielu okazjach. W pewnym sensie, biskup Atanazy Schneider jest jego następcą jako obrońca zarówno tradycyjnego sposobu przyjmowania Komunii i tradycyjnej Mszy Łacińskiej.

Tł. z http://rorate-caeli.blogspot.com/ Anita Sienko

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=83042 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]