Więźniowie śledzeni poprzez zaawansowane systemy komputerowe

Aktualizacja: 2006-02-3 12:00 am

AMSTERDAM, Holandia (Agencja AP) — W więzieniu w Lelystad, określanym przez lokalną prasę jako “Więzienie Wielkiego Brata”, wprowadzono najnowocześniejszy elektroniczny system śledzenia więźniów.
Więźniowe, przebywający w celach w 6-8 osobowych grupach, zajmują się sami wykonywaniem podstawowych obowiązków (gotowanie, sprzątanie), a kamery zainstalowane są jedynie w miejscach publicznych. Jednak ta sielankowa z pozoru swoboda, limitowana jest wysoce zaawansowanym systemem kontroli, który monitoruje nie tylko każdy ruch więźnia – noszącego specjalną opaskę – ale poprzez zainstalowane w celach mikrofony, rozmowa w celach analizowana jest przez zaawansowane oprogramowanie komputerowe wykrywające “stany zaburzenia emocjonalnego” więźnia. Po wykryciu takiego “stanu”, komputer informuje strażników, którzy interweniują.
Niski koszt urządzenia, wynoszący zaledwie około 125 dolarów od więźnia, umożliwia szybkie upowszechnienie się systemu.

Należy pamiętać, że wiele nowoczesnych technologii krępujących swobody obywatelskie, jak śledzenie czy monitorowanie człowieka, testowane były właśnie w zamkniętych, wyizolowanych grupach, by potem zdobyć szerokie zastosowanie w normalym życiu społecznym.

 

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=83 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]