Aktualizacja strony została wstrzymana

Rodzinny dom Hitlera niszczeje – władze boją się neonazistów. Co zrobić z takim „zabytkiem”?

Jak donosi „Frankfurter Allgemeine Zeitung” dom w austriackim Braunau, w którym urodził się Adolf Hitler, stoi od czterech lat pusty i niszczeje. Władze nie mają pomysłu co z obiektem zrobić, a boją się by nie przejeli go neonaziści.

Przed budynkiem znajduje się kamień pamiątkowy z napisem „Za pokój, wolność i demokrację. Nigdy więcej faszyzmu. Miliony ofiar ostrzegają”.

Podejmowane przez władze próby przekształcenia go w miejsce przypominające o hitlerowskich zbrodniach jak dotąd kończyły się klapą. Umowa – przeforsowana przez wałścicieli – zakazuje wykorzystywania obiektu jako miejsca historycznego.

Budynek, po zakończeniu wojny dawni właściciele odkupili nieruchomość, a następnie wynajęli je austriackiemu MSW, które przekazało budynek miastu Braunau. Wykorzystywano go jako budynek mieszkalny, siedziba banku, gospoda, a ostatnio – do 2011 r. – jako warsztat dla osób niepełnosprawnych.

Największe obawy odczuwają jednak włdze przed uczynieniem z obiektu mekki neonazistów, choć nawet urodzony w nim przywódca III Rzeszy nie przywiązywał do miejsca specjalnej uwagi.

Źródło: rmf24.pl

luk

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2015-08-13) | http://www.pch24.pl/rodzinny-dom-hitlera-niszczeje---wladze-boja-sie-neonazistow--co-zrobic-z-takim--zabytkiem--,37512,i.html

Skip to content