Platforma Obywatelska poparła projekt śląskich separatystów

Aktualizacja: 2015-08-13 9:15 am

Ślązacy mogą uzyskać status mniejszości etnicznej.

Projekt Rady Górnośląskiej (zrzesza kilkanaście podmiotów w tym RAŚ) zakłada wprowadzenie dwujęzycznych nazw ulic, możliwość kontaktowania się po śląsku z urzędnikami i wprowadzenie śląskiej mowy do szkół. Ślązacy staliby się taką samą mniejszością, jak m.in. Romowie, Łemkowie i Tatarzy.

W ubiegłym tygodniu sejmowa podkomisja przyjęła projekt, a jej szefowa Danuta Pietraszewska z PO zapowiada, że podobna decyzja może zapaść głosami członków jej partii w głównej sali Sejmu. Komisje zajmują się sprawą w ekspresowym jak na projekty obywatelskie tempie (inne czekają na rozpatrzenie nawet 5 lat).

Zdaniem polityków opozycji, PO szuka popularności na Śląsku przed zbliżającymi się wyborami. 

Prawo i Sprawiedliwość alarmuje, że uznanie Ślązaków za mniejszość etniczną może wzmocnić tendencje separatystyczne.

Również prof. Franciszek Marek, historyk i znawca Śląska, negatywnie odbiera działania rządzącej PO.

Widzę, że nasza inteligencja nie wie często co to jest Polska, co to jest ojczyzna. Jak łatwo sami siebie dzielimy. Mnie to wszystko przeraża. Nie wiedzą, co to jest ojczyzna. Czasami się wręcz zastanawiam czy dorośli już do tego, żeby mieć własne państwo? – zwrócił uwagę prof. Franciszek Marek.

rp.pl/radiomaryja.pl/KRESY.PL

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=82899 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]