Aktualizacja strony została wstrzymana

Wielki beneficjent – Niemcy skorzystały na kryzysie w Grecji

Jak wynika z raportu opracowanego przez Instytut Badania Gospodarki w Halle, Niemcy są „wielkim beneficjentem” greckiego kryzysu. „Niemiecki budżet skorzysta finansowo na kryzysie nawet wtedy, jeśli Grecja nie spłaci ani centa” – twierdzą eksperci.

Zdaniem naukowców, zrównoważony budżet państwa w dużym stopniu wynika z niskiego oprocentowania niemieckich papierów dłużnych. W raporcie stwierdzono, że w ciągu niecałych 5 ostatnich lat, od 2010 roku, Niemcy dzięki redukcji zobowiązań finansowych wynikających ze spłaty odsetek zaoszczędziły około 100 mld euro. Odpowiada to 3 proc. niemieckiego PKB.

Według oceny ekspertów, oszczędności niemieckie przewyższą koszty kryzysu, nawet wówczas, jeśli Grecja nie spłaci w całości swoich długów. Udział Niemiec we wszystkich programach pomocowych dla Grecji, łącznie z pakietem, który ostatnio negocjowano, wynosi według Instytutu około 90 mld euro.

„W obliczu kryzysu inwestorzy poszukują możliwości bezpiecznego ulokowania swoich pieniędzy. Niemcy skorzystały na tym stosunkowo najbardziej” – twierdzą naukowcy. Dodają, że za każdym razem, gdy z Grecji nadchodziły informacje o pogorszeniu się sytuacji, oprocentowanie niemieckich obligacji spadało.

W 2014 roku Niemcom pierwszy raz od 1969 udało się zrównoważyć budżet. Zakładano, że nastąpi to rok później. W tym roku wydatki państwa będą mniejsze od wpływów do budżetu.

Gazeta.pl / Kresy.pl

Za: Kresy.pl (11 sierpnia 2015) | http://www.kresy.pl/wydarzenia,gospodarka?zobacz/wielki-beneficjent-niemcy-skorzystaly-na-kryzysie-w-grecji

Skip to content