Wielki beneficjent – Niemcy skorzystały na kryzysie w Grecji

Aktualizacja: 2015-08-11 12:51 pm

Jak wynika z raportu opracowanego przez Instytut Badania Gospodarki w Halle, Niemcy są “wielkim beneficjentem” greckiego kryzysu. „Niemiecki budżet skorzysta finansowo na kryzysie nawet wtedy, jeśli Grecja nie spłaci ani centa” – twierdzą eksperci.

Zdaniem naukowców, zrównoważony budżet państwa w dużym stopniu wynika z niskiego oprocentowania niemieckich papierów dłużnych. W raporcie stwierdzono, że w ciągu niecałych 5 ostatnich lat, od 2010 roku, Niemcy dzięki redukcji zobowiązań finansowych wynikających ze spłaty odsetek zaoszczędziły około 100 mld euro. Odpowiada to 3 proc. niemieckiego PKB.

Według oceny ekspertów, oszczędności niemieckie przewyższą koszty kryzysu, nawet wówczas, jeśli Grecja nie spłaci w całości swoich długów. Udział Niemiec we wszystkich programach pomocowych dla Grecji, łącznie z pakietem, który ostatnio negocjowano, wynosi według Instytutu około 90 mld euro.

“W obliczu kryzysu inwestorzy poszukują możliwości bezpiecznego ulokowania swoich pieniędzy. Niemcy skorzystały na tym stosunkowo najbardziej” – twierdzą naukowcy. Dodają, że za każdym razem, gdy z Grecji nadchodziły informacje o pogorszeniu się sytuacji, oprocentowanie niemieckich obligacji spadało.

W 2014 roku Niemcom pierwszy raz od 1969 udało się zrównoważyć budżet. Zakładano, że nastąpi to rok później. W tym roku wydatki państwa będą mniejsze od wpływów do budżetu.

Gazeta.pl / Kresy.pl

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=82864 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]