Syryjski biskup: od kiedy Amerykanie postanowili zaszczepić w Iraku demokrację, chrześcijanom jest coraz trudniej

Aktualizacja: 2015-08-6 9:52 am

Emerytowany arcybiskup Kościoła syryjsko-katolickiego, Flavien Joseph Melki jest poważnie zaniepokojony przyszłością chrześcijaństwa w swej ojczyźnie. „Chrześcijanom dzieje się coraz gorzej od czasu, gdy wojska USA wkroczyły do Iraku, chcąc tam zaszczepić demokrację”, powiedział 83-letni hierarcha 5 sierpnia w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA.

Zdaniem abp. Melki Saddam Hussein w Iraku był takim samym dyktatorem, jak dziś Baszar al-Assad w Syrii. Nie jest to wyjątkiem, gdyż „większość rządów w krajach arabskich sprawują dyktatorzy”. Dziś nawet muzułmanie opłakują Saddama i pragnęliby jego powrotu.

Dawniej w Iraku żyło ponad milion chrześcijan, tysiącletnia tradycja chrześcijańska była też żywa w Syrii,. A „dziś chrześcijaństwu zagraża islam”, stwierdził z goryczą abp Melki przy okazji wizyty w Niemczech. Jego zdaniem przyszłość chrześcijaństwa na Bliskim Wschodzie będzie zależała od dalszych losów terrorystycznego ugrupowania „Państwa Islamskiego” (IS). Jak długo bowiem będzie ono trwało, chrześcijanie będą wypędzani, i w końcu znikną.

Abp Melki zwrócił też uwagę na konieczność pomocy humanitarnej w regionie. Przypomniał, że w samym tylko Iraku 130 tysięcy ludzi straciło wszystko: pozostawili swoje domy, kościoły, szkoły i klasztory. Teraz potrzebują jak największego wsparcia.

KAI

luk

Tags: , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=82765 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]