Ukraina: Rozjechał transporterem dziecko – dostał medal od Poroszenki

Aktualizacja: 2015-08-5 11:42 am

13 marca w mieście Konstantynówka, które ukraińska armia przejęła z rąk separatystów, transporter opancerzony wjechał w podążającą chodnikiem kobietę z dwójką dzieci. Wskutek tego śmierć poniosła ośmioletnia dziewczynka. Matka i drugie dziecko trafili do szpitala.

Dowódcą tego tranportera był porucznik Marian Rak. Zarówno on jak i kierowca byli pijani. Milicja szybko zatrzymała jego i załogę, praktycznie tuż po zdarzeniu. Mimo to w mieście doszło do wystąpień ludności przeciw ukraińskiej armii. Władze kijowskie zapowiadały wówczas osądzenie sprawców. Okazuje się, że porucznik Rak nie tylko nie został osądzony, ale pełni nadal służbę i może liczyć na nagrody. 2 sierpnia ukazał się dekret prezydenta Ukrainy z którego wynika, że Rak został odznaczony orderem Bohdana Chmielnickiego III klasy. Order został wręczony przez Poroszenkę w dniu Wojsk Powietrzno-Desantowych. Sprawa wywołała liczne pytania ze strony ukraińskich dziennikarzy. Ministerstwo Obrony Ukrainy odpowiedziało na ich wątpliwości – “każdy obywatel ma konstytucyjne prawo domniemania niewinności, a Rak nie został jeszcze skazany” i powołało się na jego zasługi na polu walki – jak cytuje “Gazeta Wyborcza”.

wyborcza.pl/kresy.pl

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=82751 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]