Amerykanie z Południa bronią flagi Konfederacji. „To nasze dziedzictwo!”

Aktualizacja: 2015-08-5 9:38 am

Zwolennicy Flagi Konfederacji zgromadzili się w sobotę w Stone Mountain Park na rajdzie poparcia dla symboli amerykańskiego Południa. Tańczyli, prezentowali broń i podkreślali, że nikt nie może niszczyć ich dziedzictwa kulturowego. Władze Atlanty wezwały do usunięcia konfederackich symboli z miejsc publicznych.

Rajd w Stone Mountain Park był kolejnym wyrazem jedności sympatyków tradycji Południa, stających w obronie konfederackiej flagi, usuwanej – w związku z tragedią w Charleston – z miejsc publicznych. W wydarzeniu wzięło udział kilkaset osób.

Uczestnicy rajdu – któremu towarzyszyło hasło „Dziedzictwo, nie nienawiść” – podkreślali, że flaga Konfederacji stanowi ich dziedzictwo, którego nie można im odbierać ze względu na bieżące wydarzenia. Z kolei obecni w tym samym miejscu obrońcy praw człowieka twierdzili, że to symbol niewolnictwa i nie wolno go stawiać na równi z flagą Stanów Zjednoczonych.

Sympatycy Konfederacji bronili także rzeźby obecnej na zboczu Stone Mountain, przedstawiającej przywódców Południa – prezydenta Jeffersona Davisa, generała Roberta E. Lee i gen. Thomasa Jacksona. Pojawiły się wezwania do zniszczenia tej płaskorzeźby. Prace nad reliefem zostały w 1972 r., a trwały już od 1915 r. W tym samym miejscu w 8 lutego 1915 roku odnowiono… Ku Klux Klan.

W połowie lipca władze Atlanty wezwały do wyeliminowania rzeźby i innych symboli Konfederacji z publicznych parków i budynków. Wymagałoby to jednak zmiany prawa stanu Georgia, zakazującego usuwania i jakiejkolwiek zmiany rzeźb.

Źródło: wsj.com

mjend

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=82726 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]