Sposób pisania na klawiaturze pozwala na identyfikowanie użytkowników Internetu

Aktualizacja: 2015-08-3 10:46 am

Szybkość pisania na klawiaturze, przerwy czynione między uderzeniami w klawisze oraz długość naciśnięć są stałe i niepowtarzalne. Każdy człowiek ma własny i unikatowy styl, który umożliwia szybkie rozpoznanie autora danego tekstu. Niesie to ze sobą ryzyko identyfikacji.

Każdy z nas posiada indywidualny i niepowtarzalny zespół cech fizycznych. Wyjątkowe są także nasze zachowania, takie chociażby jak sposób mówienia czy poruszania się. Nie inaczej jest w przypadku zachowań w przestrzeni cyfrowej.

Do zidentyfikowania osoby po stylu pisania wystarczy śledzenie aktywności autora przez zaledwie 10 minut. Co więcej, jest to wykonalne także w przypadku stosowania różnych przeglądarek czy zmiennego IP. Osoby chcące zachować w sieci anonimowość mogą być i tak bez trudu identyfikowane. Nie tylko styl pisma umożliwia ustalanie tożsamości autora. Zagrożeniem dla prywatności w sieci jest nawet sposób… używania myszki.

Można mieć obawy czy wkrótce nie powstaną bazy danych gromadzące takie właśnie informacje. Niewykluczone, że z takiej techniki korzystają już niektóre banki.

Portal niebezpiecznik.pl sugeruje, że jedną z metod zabezpieczenia się przed tego typu inwigilacją może być tworzenie treści w programach do edycji tekstu zainstalowanych na dysku, a następnie wklejanie ich do przeglądarek. Serwis donosi także o istnieniu oprogramowania zabezpieczającego przed szpiegostwem tego typu.

Źródło: niebezpiecznik.pl / newsweek.pl

MWł

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=82694 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]