Księża mają prawo odmówić Komunii Świętej politykom popierającym in vitro – przypomina kanonista

Aktualizacja: 2015-08-1 6:43 pm

Zarówno Prezydent Bronisław Komorowski jak i większość posłów i senatorów popełnili publiczny grzech ciężki. Politycy odpowiedzialni za wprowadzenie ustawy o in vitro stali się źródłem zgorszenia wiernych. Osoby te nie mogą przystępować do Komunii Świętej – mówi w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” ks. prof. Wojciech Góralski, kanonista z UKSW.

Zdaniem księdza Wojciecha Góralskiego wiele wskazuje na to, że polscy politycy byli świadomi niezgodności ustawy o in vitro z nauczaniem Kościoła – Episkopat na bieżąco informował ich o swoim stanowisku. Parlamentarzyści i Prezydent działali także zgodnie z własną wolą, a nie pod przymusem. Dlatego świadomie i dobrowolnie popełnili ciężki grzech – zgodzili się na ustawę zakładającą niszczenie istot ludzkich.

– Biorą więc pełną odpowiedzialność za to, co zrobili, łącznie z konsekwencjami, jakie się z tym wiążą w sferze religijnej – mówi profesor z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. – Takim osobom nie powinno się udzielać Komunii św. – dodaje.  – Głosowanie za ustawą in vitro i podpisanie jej przez prezydenta to ewidentny publiczny grzech ciężki. Bo to przede wszystkim skazywanie na śmierć tych, którzy mocą tego prawa będą ginąć choćby w eugenicznych praktykach selekcji zarodków – tłumaczy ks. prof. Wojciech Góralski.

Podstawowym warunkiem, aby znów móc przystąpić do Komunii św., jest przystąpienie do sakramentu pojednania. (…) Musi być pewność, że ktoś zmienił zdanie, przyznaje się do błędu. (…) Idealnie byłoby, gdyby publicznie taka osoba oznajmiła, że popełniła błąd, głosując za in vitro, czy w przypadku prezydenta, podpisując ustawę – zauważa ks. prof. Góralski w rozmowie z „Naszym Dziennikiem”.

Czy jednak większość parlamentarna oraz prezydent Bronisław Komorowski ściągnęli na siebie ekskomunikę lub zasłużyli na nią? Zdaniem księdza Góralskiego: tak. – Niewątpliwie materia, której dotyczy sprawa, czyli otwarcie drogi do śmierci niezliczonej liczby ludzkich zarodków, których niszczenie jest wpisane w tę procedurę, kwalifikuje się na taką karę – mówi duchowny.

Wygląda więc na to, że walczący o lewicowy elektorat politycy Platformy Obywatelskiej gotowi są nawet zerwać swoje więzy z Kościołem, byle tylko pozostać w parlamentarnych fotelach.

Źródło: „Nasz Dziennik”

MWł

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=82692 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]