Klub piłkarski założony w 1888 roku. UEFA to przeszkadza, ponieważ data… symbolizuje Adolfa Hitlera

Klub sportowy MTK Budapest założony został w 1888 roku. Taką informację można byłoby co najwyżej skwitować stwierdzeniem, że mają długie tradycje, że to jeden ze starszych klubów piłkarskich w Europie Środkowo-Wschodniej. UEFA uznała jednak inaczej i zakazała wystawiania barw klubowych z zamieszczoną datą pod groźbą sankcji.

Liczba 1888 składa się z dwóch części – „18” i „88”. Tymczasem te dwie liczby funkcjonują jako symbolika organizacji neonazistowskich. Wszystko wynika z podstawienia pod odpowiednie cyfry liter alfabetu. I tak w przypadku „18” wychodzi nam „AH”, czyli Adolf Hitler, z kolei w „88” to „HH”, czyli „Heil Hitler”.

W ramach rozgrywek Ligi Europy MTK Budapest udał się na mecz z Vojvodiną Nowy Sad. Tam kibice wywiesili transparenty z  barwami klubu oraz datą jego powstania. Delegaci UEFA zareagowali natychmiast. Nakazano im ich zdjęcie pod groźbą przerwania meczu, a w razie niespełnienia tego żądania – również walkowera.

Problem tkwi w tym, że korzenie klubu MTK Budapest są… żydowskie. Przed wojną grali w nim budapesztańscy Żydzi, których losy podczas II wojny światowej w większości były tragiczne, barwy klubu także nie pozostawiają wątpliwości. Jak stwierdził prezes klubu, Tamas Deustch, trudno posądzić o nazistowskie bannery klub, którego członkowie byli ofiarami Zagłady.

Źródło: wykop.pl, weszlo.com

KRaj

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (015-07-15) | http://www.pch24.pl/klub-pilkarski-zalozony-w-1888-roku--uefa-to-przeszkadza--poniewaz-data-symbolizuje-adolfa-hitlera,36976,i.html

Skip to content