Wielki przekręt z prywatyzacją Polskich Kolei Linowych

Aktualizacja: 2015-07-15 10:15 am

W rozmowie na antenie jednej z rozgłośni radiowych z udziałem Tomasza Krzyżanowskiego z Tatrzańskiego Parku Narodowego i ekonomisty Andrzeja Bogusławskiego, prywatyzacji Polskich Kolei Linowych jawi się jako jedna z najbardziej skandalicznych i niejasnych operacji finansowych przeprowadzonych za rządów PO-PSL .

Podczas rozmowy w jednej ze stacji radiowych stwierdzono, że prywatyzacja PKL nie uwzględniała ani interesów Polski, ani miejscowej ludności. W 2007 roku wydano 67 milionów złotych na całkowitą modernizację kolejki , zaś w 2012 minister Sławomir Nowak znalazł chętnego na jej prywatyzację – przedsiębiorstwo Tatry Mountain Resort, kojarzone ze Słowakami, choć nie wiadomo do końca, jaki to jest kapitał.

Ze względu na sprzeciw zapowiedziano, że prywatyzacja będzie się odbywać z udziałem samorządów, którzy nie wiedzieli jednak, że równocześnie prawdziwe rozmowy prowadzone są z innym podmiotem. Materiały z tych narad nie zostały dotąd ujawnione.

W końcu PKL kupiła spółka Polskie Koleje Górskie, którą założyły samorządy. Spółka z kapitałem zakładowym w wysokości 400 tys. złotych wygrała przetarg na ponad 200 mln złotych , z gwarancją,  że „ktoś” ma wejść jako nowy akcjonariusz. Okazało się, że chodzi o fundusz inwestycyjny z wyspy Guernsey. Tam instytucje finansowe nie podlegają żadnym regulacjom. Stąd nie sposób dotrzeć, kto w tym funduszy jest prawdziwym inwestorem w funduszu, jednak niektóre ślady mają prowadzić do kapitału zza wschodniej granicy, jak również do funduszy izraelskich. Rozmówcy podejrzewają, że kolejka może wrócić w polskie ręce, ale za dwukrotnie większą kwotę.

radiownet.pl / Kresy.pl

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=82487 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]