Aktualizacja strony została wstrzymana

Czerwonych Sejm nie ruszy. Komunistyczni patroni polskich ulic, placów i szkół zostają

Jak donosi „Rzeczpospolita” także w tej kadencji Sejmu nie uda się przyjąć ustawy dekomunizującej nazwy ulic i placów. To już trzecia taka kadencja.

Senat zakończył prace nad ustawą w połowie 2013 roku. Senatorowie chcieli m.in., by mieszkańcy mogli wciąż posługiwać się dokumentami z nieaktualnymi nazwami ulic. Byliby też zwolnieni z opłat sądowych w sprawie wpisów w księgach wieczystych. Projekt przewidywał, że zmianę nazw nadzorowaliby wojewodowie w porozumieniu z IPN, a samorządowcy mieliby dwa lata na dostosowanie się do nowych przepisów.

Jednak sejmową podkomisję – mającą dalej procedować ustawę – powołano dopiero w listopadzie 2014 roku, kilkanaście miesięcy po wniesieniu projektu. Obecnie jej szefowa, poseł PO Elżbieta Gapińska, deklaruje wprost: „Technicznie prawdopodobnie nie damy rady. To jest dość duży projekt, który wymagałby długich prac, a posiedzeń Sejmu zostało niewiele”.  – Wysłaliśmy pisma do organizacji zrzeszających samorządowców, jednak nie dostaliśmy żadnej opinii. Tymczasem projekt wiąże się z poważnymi konsekwencjami finansowymi – uzasadnia Gapińska.

Taka  argumentacja oburza doktora Jerzego Bukowskiego z Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych: „Równie dobrze moglibyśmy utrzymywać nazwę Adolf-Hitler Platz dla krakowskiego Rynku Głównego, bo przecież wymiana tabliczek też swoje kosztowała”.

Mówiąc o dekomunizacji nazw warto pamiętać, że utrzymywanie „czerwonych” patronów ulic, placów i szkół jest niezgodne z kodeksem karnym, który zakazuje propagowania ustrojów totalitarnych, na co zwraca uwagę dr Korkuć.

W dziele dekomunizacji nazw swój skromny udział ma także portal PCh24.pl. Dzięki naszej inicjatywnie i inspiracji oraz zaangażowaniu społeczności lokalnych i szkolnych a także IPN, udało się usunąć z „funkcji” patrona placówek edukacyjnych komunistyczych działaczy Janka Krasickiego oraz Hankę Sawicką.

Źródło: „Rzeczpospolita”

luk

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2015-07-09) | http://www.pch24.pl/czerwonych-sejm-nie-ruszy--komunistyczni-patroni-polskich-ulic--placow-i-szkol-zostaja,36874,i.html

Skip to content