Ostre oświadczenie Chin w sprawie nowej strategii obronnej USA

Aktualizacja: 2015-07-6 10:30 am

W piątek chińskie MSZ wyraziło w piątek oburzenie w związku z opublikowaną dwa dni wcześniej nową strategią bezpieczeństwa narodowego USA, która krytykuje działania Chin na Morzu Południowochińskim.

W dokumencie Pentagon postrzega politykę Pekinu na Morzu Południowochińskim jako agresywną i niezgodną z prawem międzynarodowym: „Działania Chin zwiększają napięcia w regionie Morza Południowochińskiego”. Zdaniem USA są one coraz bardziej śmiałe. Dotyczą one m.in. budowy tzw. sztucznych wysp.

„Wyrażamy niezadowolenie oraz sprzeciwiamy się treści dokumentu USA, który przesadnie i irracjonalnie ukazuje zagrożenie ze strony Chin” – poinformowała Hua Chunying, rzeczniczka chińskiego MSZ. Jak dodała, Chiny wierzą, że USA „zrezygnują z zimnowojennej mentalności”. Podkreślono również, że Pekin  wielokrotnie wyjaśniał swoje stanowisko w sprawie budowy sztucznych wysp.

Strategię USA skrytykowała także Rosja. Zdaniem rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa dokument ten nosi konfrontacyjny charakter i nie przyczyni się do poprawy stosunków z Moskwą.

Polskieradio.pl / Kresy.pl

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=82380 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]