Ostre oświadczenie Chin w sprawie nowej strategii obronnej USA

W piątek chińskie MSZ wyraziło w piątek oburzenie w związku z opublikowaną dwa dni wcześniej nową strategią bezpieczeństwa narodowego USA, która krytykuje działania Chin na Morzu Południowochińskim.

W dokumencie Pentagon postrzega politykę Pekinu na Morzu Południowochińskim jako agresywną i niezgodną z prawem międzynarodowym: „Działania Chin zwiększają napięcia w regionie Morza Południowochińskiego”. Zdaniem USA są one coraz bardziej śmiałe. Dotyczą one m.in. budowy tzw. sztucznych wysp.

„Wyrażamy niezadowolenie oraz sprzeciwiamy się treści dokumentu USA, który przesadnie i irracjonalnie ukazuje zagrożenie ze strony Chin” – poinformowała Hua Chunying, rzeczniczka chińskiego MSZ. Jak dodała, Chiny wierzą, że USA „zrezygnują z zimnowojennej mentalności”. Podkreślono również, że Pekin  wielokrotnie wyjaśniał swoje stanowisko w sprawie budowy sztucznych wysp.

Strategię USA skrytykowała także Rosja. Zdaniem rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa dokument ten nosi konfrontacyjny charakter i nie przyczyni się do poprawy stosunków z Moskwą.

Polskieradio.pl / Kresy.pl

Za: Kresy.pl (04 lipca 2015) | http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/ostre-oswiadczenie-chin-w-sprawie-nowej-strategii-obronnej-usa

Skip to content